Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Araba Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Taşıt kredisini sizin için bir başkası çekebilir mi?

Gelir seviyenizin yetersiz olması veya bazı özel sebeplerinizden ötürü taşıt kredisi başvurusunu başkası üzerinden yapmak isteyebilirsiniz. Bu durumda bankaların başvuru şartlarını iyi bir şekilde incelemeniz size bu konuda yardımcı olacaktır.

Başkası Sizin Adınıza Kredi Başvurusu Yapabilir mi?

Kredi kullanarak otomobil almak isteyenler için “Taşıt kredisini sizin için bir başkası çekebilir mi?” sorusunun cevabı çok önemlidir. Bazı özel nedenlerinizden veya bankaların şartlarını sağlayamadığınızdan dolayı, otomobil kredisini sizin için bir başkasının çekmesini isteyebilirsiniz. Ancak bu durum mümkün değildir. Bankalar, araç ruhsatının kredi başvurusu yapan kişinin üzerinde olmasını beklemektedir. Ayrıca kredi başvurusu yapan kişinin durumuna göre değerlendirme yaptığı için böyle bir başvuruyu geçersiz kabul edecektir. Bunun yanı sıra bankaların büyük kısmı, kredi süresince araba ruhsatı üzerine rehin koyarak, teminat almaktadır. Bu yüzden tüm işlemlerde, araç kredi başvurusunda bulunan kişi muhatap alındığı için, başkası üzerinden kredi başvurusu yapmanız olası bir seçenek değildir.

Taşıt kredisi hakkından yararlanabilmek için bankalar, kredi başvurusu yapan kişilerden bazı şartları yerine getirmiş olmalarını beklemektedir. Taşıt kredileri birbirinden farklı gereklilik ve şartları beraberinde getirmektedir. Kredi başvurusu yapıldığında; kişinin yaşı, kredi notu istihbaratı, gelir seviyesi, toplam sigortalılık süresi ve mevcut borç durumu bankalar tarafından titizlikle incelenir. Bu süreç sonucunda tüm aşamaları başarıyla geçen müşterilerin satın almak istedikleri arabaların kaç yaşında olduklarına bakılır. Ayrıca ikinci el taşıt kredisi başvurularında genellikle bankalar, araç yaşı en fazla 5 olması kaydıyla araç kredisi sağlarken, bu süre kimi bankalar tarafından 10 yaşa kadar uzatılmıştır. Ayrıca bazı bankalar, araç yaşına göre de farklı faiz oranları uygulayabilmektedir.

Aile Bireylerinin Geliri Dikkate Alınır mı?

Gelir seviyenizin düşük olması nedeniyle krediyi başkası üzerinden çekmek isteyebilirsiniz. Bu durumda ailenizde çalışan bireylerin gelirlerini de belgeleyerek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Maaş bordronuz ve belli bir süre sigortalı olarak çalışmış olmanız, ilk teminat olarak kabul edilir. Aylık hane gelirinizi de belgeleyerek bankaya sunmanız, taşıt kredisini daha kolay almanızı sağlayabilir.

İhtiyaç Kredisi Kullanabilirsiniz

Başkası üzerinden taşıt kredisi çekemeyen kişiler ihtiyaç kredisi imkânından yararlanabilir. Bir başkası sizin adınıza ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilir. Bankalar başvuru yapan kişinin kredi istihbaratı ve gelir durumuna göre değerlendirme yapar. Bu olay tamamen karşılıklı güven ilişkisine dayanır. Banka muhatap olarak ihtiyaç kredisini çeken kişiyi alacaktır.

Garanti, TEB, İş Bankası, Denizbank ve Akbank gibi Türkiye’nin önde gelen bankalarının taşıt kredisi kampanyalarını inceleyerek, detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yeni eklenen ilanlar