Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Araba Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Taşıt kredisi için kasko gerekiyor mu?

Kasko araç sahibinin talep edebileceği veya gerek görmeyeceği bir ürün olabiliyor. Ancak burada belirleyici olan yine taşıt kredisi için çalışılan banka ile müşteri arasındaki ilişki oluyor. Bankaların taşıt kredisi kullandırma aşamasında kaskoya bakış açıları belirleyici oluyor. Dolayısıyla bazı bankalar taşıt kredisi kullandırma aşamasında kaskoyu zorunlu kılabiliyor. Bazı bankalar ise bu konuda tercihi kredi kullanıcısına bırakıyor.

Taşıt kredisi ve kasko

“Taşıt kredisi için kasko gerekiyor mu?” sorusunun cevabı için “Bankalara göre değişir” demek en doğrusudur. Kasko, araç üzerindeki riskin sigorta şirketiyle paylaşılması durumu olarak ifade edilebiliyor. İstenildiği taktirde kredi kullanılan bankanın kasko ürünlerinden faydalanabiliyor. Dolayısıyla taşıt kredisi için kasko yasal bir zorunluluk olmasa da, riskleri karşılaması bakımından yaptırılması faydalı oluyor. Farklı sigorta şirketlerinden alınacak tekliflerle bağımsız sigorta şirketleri aracılığı ile kasko yapma hakkı da kullanılabiliyor. Araç kredisi kullanırken kasko yapmak avantajlı bir durum sağlayabiliyor. Burada belirleyici olan oto kredisi kullanılan bankanın sunduğu ürünlerin sağladığı avantajlar oluyor. Bu avantajlar müşteriye cazip gelebiliyor. Bu durumda müşteri bu avantajlardan faydalanmak istiyor.

Kaza veya çalınma gibi durumlarda önemli

Kaskolar çarpma, çalınma, hasarlı kaza, yanma, çalınmaya teşebbüs gibi durumları kapsıyor. Bu durumlar sonrasında araçta hasar söz konusu ise, bu hasar sigorta şirketi tarafından ödeniyor. Bu şekilde aracın sahip olduğu riskler, sigorta şirketine devredilmiş oluyor. Sigorta şirketleri farklı kasko bedelleri ile araçlara kasko teklifleri sunabiliyor. Kasko bedeli aracın markası, modeli ve üretim yılına ait değer listesi üzerinden tespit ediliyor. Araç için bir ekspertiz değeri oluşturuluyor. Ek güvence paketi duruma göre tercih edilebiliyor. Terör ve / veya  doğal afetlerin de dahil edildiği bir kasko poliçesinde, fiyatlar değişkenlik gösteriyor. Kasko kişisel bir tercih oluyor. Genişletiliyor veya daraltılıyor. Aracı, risklere karşı sigortalamayı içeriyor. Bu risk bedeli kasko yapan firmaya taksitli veya peşin olarak ödenebiliyor. Sıfır km araçlar veya ikinci el otomobiller kapsama girebiliyor. Kasko kaza anında suçlunun kendi aracında meydana gelen hasarı karşılamakla yükümlü oluyor. Kasko yaptırılmadığı taktirde hasarın tamamı  araç sahibi tarafından karşılanıyor. Hasar kazanın veya riskin büyüklüğü ile belirleniyor. Kasko her yıl yenileniyor. Kazasız geçen bir yılın ardından kasko yenileme durumunda kasko şirketi çeşitli indirimler sunuyor.

Bankaların kasko uygulamaları

Bankalar kendi bünyelerinde sigorta şirketleri barındırabiliyor veya bağımsız sigorta şirketleri ile yaptıkları anlaşmalarla kasko hizmeti sunabiliyor. Denizbank, bonus kredi kartı ile sizlere kasko ödemenizi yaparken taksitlendirme şansı veriyor. Garanti Bankası Arabam Garantide Kaskosu ile kendine özgü bir hizmet sunuyor ve müşterisine farklı kasko ürünlerini teklif edebiliyor. Kullanılan taşıt kredisi yüksek ise kasko zorunlu bir ihtiyaç olarak algılanabiliyor.

Yeni eklenen ilanlar