Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Araba Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Taşıt kredisinde rehin kaldırma işlemleri nasıl yapılır?

İster sıfır km araçlar için taşıt kredisi, ister ikinci el otomobil kredisi kullanın, bankalar kredi alacağının geri ödenmesini garanti altına almak için rehin işlemi uygulayacaktır. Endişe etmeyin, düşündüğünüz gibi çetin bir süreç sizi beklemiyor.

Taşıt kredisi başvurusu ister Denizbank, ister İş Bankası, ister Garanti Bankası ya da diğer başka bir bankaya yapılmış olsun, araca rehin işlemi uygulanması beklemeniz gereken bir durumdur. Ama örneğin Akbank ikinci el taşıt kredisi kullandırırken kasko ve rehin zorunluluğu aramaz. Ancak bu istisnai durum, döneme ve şartlara göre değişikliler arz edebilir.

Taşıt Kredisi Kullanılan Araca Rehin Konulması Zorunlu mudur?

Kafanızı karıştıran seçenekler arasında banka faiz oranlarını araştırdınız, taşıt kredisi hesaplama araçlarına başvurdunuz, en düşük faizli taşıt kredisi seçeneklerini belirlediniz, taşıt kredisi kampanyası detaylarını öğrendiniz ve şubenin yolunu tuttunuz. Kredi notu ve istihbarat aşamalarından başarıyla geçerek nihayet oto kredisi kullanma hakkını kazandınız.

Her ne kadar bu duruma hazırlıklı olsanız da, yeni satın aldığınız aracınıza rehin uygulanması moralinizi bozacaktır. Yasal bir zorunluluktan kaynaklanmayan bu durumu, bankalar borcun geri ödenmeme ihtimaline karşın neredeyse değişmez koşul olarak uygulamaktadırlar. Ne var ki kefil gösterme ön koşulunu ortadan kaldıran bankaların, bu yolla taşıt kredisi şartları üzerinde kolaylık sağladığı göz ardı edilemez bir gerçektir.

Taşıt kredisi kullanılan araçların üzerindeki rehin kaldırma işlemi kredinin alındığı döneme göre farklılık arz eder.

Taşıt Kredisinde Rehin Kaldırma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Eski usulde alınan krediler için uygulanan rehin işlemleri yine eski yönteme göre kaldırılır. Rehin uygulaması yazışma ile manuel yöntemle uygulandığı için rehin kaldırma işlemi de manuel olarak yerine getirilir. Bankaya araç kredisi nedeniyle konulan rehinin kaldırılması için verdiğiniz dilekçe üzerinden yapılan inceleme sonucu, rehinin kaldırılmasına karar verilirse, durum bir yazı ile ilgili Trafik Tescil Müdürlüğü’ne bildirilerek haczin kaldırılması sağlanır.

Eğer işiniz aceleyse, bankanın hazırladığı yazıyı iki nüsha ve yetkililerin imza örnekleri ile birlikte yönlendireceği notere götürebilirsiniz. Noter bir nüshayı alıkoyup, diğerini tasdik ederek size verecektir. Bu belge ile rehin kaldırma işlemini elden takip edebilirsiniz. Ancak noterin sizden belli bir ücret talep edeceğini de göz önünde bulundurun.

Yeni Sistemle Rehin Kaldırma İşlemi Sadece Dakikalar Alır

Uygulanan yeni sisteme göre rehin kaldırma işlemini banka online olarak birkaç dakika içinde gerçekleştirir ve durum ruhsata anında işlenir.

Bankalar eski usule göre noter için hazırladıkları evraklardan ücret talep etmekteydi. Rehin kaldırma işlemi için artık herhangi bir belge düzenlemeseler de, internet üzerinden yaptıkları bu işlem için de bankalar halen ücret talep edebilirler.

Yeni eklenen ilanlar