2.el Citroen otomobiller ve fiyatları

Citroen, Fransız sanayici André-Gustave Citroen tarafından 1919 yılında kurulmuştur.  Küçük ve kaliteli otomobiller üretmek için yola çıkan marka, bu felsefesini günümüze de başarıyla taşıyarak otomobilde bir dünya markası haline gelmiştir.

Henry Ford’un Ford markası ile başarısından etkilenen fakat daha küçük ve daha hafif ve kaliteli otomobillere ihtiyaç olduğuna karar veren iş adamı, bu girişimiyle Amerika dışındaki ilk seri üretim yapan otomobil fabrikasını kurar.

Citroen markalı ilk otomobil 4 silindirli bir motora sahip ve saatte 65 km hız yapabilen bir “Tip A” idi ve model üretildiği yıl hemen satıldı. Citroen, otomobil üretimine başladığı ilk yıl 10.000 adet otomobil satışı gerçekleştirdi.

Citroen ikinci modeli olan “Tip B” yi 1922’de Paris Otomobil Fuarı’nda tanıttı. Avrupa’da seri otomobil üretimi ve satışını Citroen başlatmış olsa da Paris Otomobil Fuarı aslında 1898 yılından beri devam ediyor ve kendisine özgü otomobilleri sergiliyordu. Dünyanın ilk çelik karoserli otomobili de bir Citroen B10 otomobiliydi.

Citroen satılık otomobiller kadar, bu otomobilleri pazarlamadaki yaratıcılığıyla da Fransız zarafetine yakışan şekilde dünyada ilkleri yaratmış bir markadır. Önce Paris’teki Eyfel Kulesi’ne dev ışıklarla markanın adı yazılır, ardından Paris Otomobil Fuarı lansmanını Citroen  gökyüzüne Citroen yazan bir uçakla yapar.

Citroen her zaman ürettiği otomobillerin küçük ve hafif olmalarına, yenilikçi teknolojileri pratiklikle buluşturmaya ve bunları da malzeme kalitesinden ödün vermeden başarmaya çalışan bir otomobil markası olmuştur. Küçük otomobiller ve şehir otomobilleri deyince Citroen hem tasarım hem de teknik anlamda üstün otomobillere imzasını atar. Çok köklü bir geçmişe sahip C serisi Citroen C3, Citroen C4, Citroen C5 gibi otomobiller günümüzde de halen birçok sürücü tarafından tercih edilmektedir.

Citroen, motorsporları için de Citroen DS Serisi ile daha sportif otomobiller üretmiştir. 1974 yılında Peugeot ile birleşen marka Peugeot Citroen Automobiles (PSA) olarak gücüne güç katmıştır.

Türkiye’de en çok satılan Citroen modeli hangisidir?

Türkiye’de Citroen C4

Türkiye’de en çok satılan Citroen otomobil modeli Citroen C4 olup, C4 ikinci el piyasasında da hareketliliği yüksek bir araçtır.

Citroen C4 nasıl bir arabadır?

Citroen C4, Türkiye’de Citroen C4, C4 Cactus, C4 Picasso, Grand C4 Picasso olmak üzere farklı ihtiyaçlara hitap eden gövde tiplerinde satılmaktadır. Citroen C4, C segmenti, kompakt bir otomobil olup 2004 yılından beri satıştadır. Mekanik olarak Peugeot 308 ile benzerlikler taşır.

Birinci nesil Citroen C4

1.nesil Citroen C4, 2004-2010 yılları arasında üretilmiştir. Citroen’in çok sayıda alıcıya hitap edecek, yaygınlaşacak bir otomobil üretme çabasının sonucu olarak piyasaya çıkmıştır. 2004’te Cenevre Otomobil Fuarı’nda konsept halinden sonra Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılan birinci nesil Citroen C4, halen ikinci el otomobiller arasında sık rastlanan bir modeldir. İlk nesil C4, Peugeot 307’nin altyapısını kullanır.  Hatchback, Coupe ve sedan olarak üretilmiştir. Birinci nesil C4 ‘ün hatchback ve coupe versiyonları 2008 yılında sürüş konforu ve tasarım anlamında küçük bir makyaj operasyonu geçirmiştir.

İkinci nesil Citroen C4

İkinci nesil Citroen C4, modelin halen güncel nesli olup, 2010 yılında üretilmeye başlanmıştır. Yeni C4, tasarım anlamında farklılaştırılmış ve önceki neslinden biraz daha büyük olarak üretilmiştir.

Citroen C4 ‘ün en yakın rakipleri arasında Volkswagen Golf, Ford Focus, Opel Astra, Kia Cee’d, Seat Leon gibi otomobilleri saymak mümkündür. C4, kendi sınıfında oldukça geniş bir iç alan sunan, konforlu ve fiyat olarak da rekabetçi bir otomobildir. Uzun yol yaparken konfor ve ekonomiyi ön planda tutan sürücüler için özellikle ideal bir araçtır.

Türkiye’de Citroen C4 motor özellikleri nelerdir?

Citroen C4, Türkiye’de üç farklı motor seçeneği ve “Easy”, “Confort” ve “Exclusive” olmak üzere üç farklı donanım paketi ile satılmaktadır.

Citroen C4 Motor ve donanım seçenekleri

1.6 HDi 92 HP Easy M/T

1.6 HDi 92 HP Confort M/T

1.2 PureTech 130 HP S&S EAT6 Confort

1.2 PureTech 130 HP S&S EAT6 Exclusive

1.6 BlueHDi 120 HP S&S EAT6 Confort

1.6 BlueHDi 120 HP S&S EAT6 Exclusive

Citroen C4 Standart Motor Özellikleri Nasıl?

Silindir hacmi (cc): 1.560

Silindir/Valf: 4/Düz Sıralı

Güç (hp)/ Güç devir (devir/dak): 92/4.000

Tork (Nm)/Tork devir (devir/dak):  230/1.750

Citroen C4 modelini öne çıkaran özellikler nelerdir?

  • Immobilizer
  • Lastik basınç uyarı sistemi
  • Programlanabilir hız sabitleyici
  • Soğutmalı torpido gözü
  • Start Stop sistemi
  • Virajda aydınlatma sistemi

Citroen C4 sıfır fiyat listesi (2016)

1.6 HDi 92 HP Easy M/T                                            73.804 TL

1.6 HDi 92 HP Confort M/T                                        72.834 TL

1.2 PureTech 130 HP S&S EAT6 Confort                 77.220 TL

1.2 PureTech 130 HP S&S EAT6 Exclusive              85.235 TL

1.6 BlueHDi 120 HP S&S EAT6 Confort                    85.398 TL

1.6 BlueHDi 120 HP S&S EAT6 Exclusive                 94.171 TL

İstanbul Citroen C4 otomobillerin fiyat listesi, özellikleri ile ilgili ayrıntılı bilgiyi Tasit.com marka sayfalarında bulabilirsiniz.

İllere göre 2 El Satılık Citroen ilanları

İstanbul 2.el Satılık Citroen                     Ankara 2 el Satılık Citroen

İzmir 2.El Satılık Citroen                          Adana 2.el Satılık Citroen

2.El Citroen yıllara göre fiyat listesi

Citroen 2010 Otomobil Fiyat Listesi
Citroen 2011 Otomobil Fiyat Listesi
Citroen 2012 Otomobil Fiyat Listesi
Citroen 2013 Otomobil Fiyat Listesi
Citroen 2014 Otomobil Fiyat Listesi

Türkiye’de Citroen almak için 5 önemli neden!

1. Citroen sürüş konforuna çok önem veren bir marka. Fransız üretici bu anlamda kendini sürekli yeniliyor.
2. Citroen,özellikle şehir hayatını kolaylaştıran otomobiller üretiyor.
3. Citroen tasarım ve konfor olarak hep ileriye giden bir otomobil markası.
4. Citroen’in kendini kanıtlamış modelleri ikinci elde de değerinden fazla birşey kaybetmiyor.
5. Citroen, sıradışı tarzları ve ilginç tasarım detaylarını denemekten korkmayan bir otomobil üreticisi.