Hizmet Teklifi AlAraç SatShell V Power Logo

Hemen Araba Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Taşıt kredisi kredi notu nedir, nasıl artırılır?

Taşıt kredisi kullanımı ile sıfır km araçlar ya da ikinci el otomobiller alabilmek daha olanaklı hale geliyor. Bankaların kredi faiz oranları, uygun taşıt kredisi olanakları, taşıt kredisi dosya masrafı, taşıt kredisi kampanyalarını araştırmadan önce kredi notunuzu öğrenmeniz size zaman kazandırabiliyor.

Bankalar kredi verirken neleri inceler?

Araç almak isteyen 18 yaşını doldurmuş, düzenli geliri olan ve bu gelirini belgeleyebilen herkes, gerekli evrakları hazırlayarak taşıt kredisi başvurusunda bulunabilir. Akbank, Garanti Bankası, Denizbank gibi bankaların başvurunuzla ilgili değerlendirmede baktığı en önemli iki konu gelir durumunuz ve kredi notudur. Kredi notu, sizin kredi ödeme alışkanlıklarınızı gösterir. Bankadan talep ettiğiniz kredi miktarı ve sizin ödeme gücünüz arasında ilişki kuran teknolojik bir sistemdir. Bankalar kişinin kredi notu ile birlikte alacakları riski belirlerler. Her bankanın, kredi başvurusu yapan müşteriye yönelik farklı kredi notları ve başvuruyu değerlendirdiği kurulları vardır. Tüm bunların yanında, kredi kayıt bürosu tarafından tutulmuş notlar da değerlendirme kapsamındadır. Pek çok banka bu notlardan hareketle ön eleme yapabilmektedir.

Taşıt kredisi kredi notu nasıl hesaplanır?

“Taşıt kredisi kredi notu nedir, nasıl artırılır?” sorusuna cevap bulabilmek için kredi notu hesaplamalarında nelerin dikkate alındığına bilmekte fayda vardır. Hesaplamalarda toplam kredi borçlanma limitiniz ve gerçek borçlarınızın bu limite oranı önem kazanmaktadır. Bunun yanında en son ne zaman kredi kullandığınız, özellikle kullandığınız kredilerin geri ödemelerindeki gecikmeler ve bu gecikmelerin sayısı kredi notunuz için belirleyicidir. Halihazırdaki borçlarını ödemekte zorlanan, sıklıkla geciktiren kişilerin kredi notları olumsuz etkilenir. Kullanmış olduğunuz kredilerin çeşitliliği, tarihçesi, varsa kapatılan kredilerinizin hangileri olduğunun bilgisi ile taşıt kredisi kredi notunuz belirlenir. Kredi notunuzun talep ettiğiniz krediye, bankaların olumlu ya da olumsuz cevap vermesinde rolü büyüktür.

Kredi notunuzu yükseltmek için yapmanız gerekenler nelerdir?

Düzenli bir gelirinizin olması sizin kredi kullanma olanağınızı ve kredi kartı kullanımınızı arttırır. Düşük limitli bile olsa mutlaka kullandığınız bir kredi kartınızın olması ve bu karta ait borç ödemelerinin düzenli yapılması kredi notunuzu bir süre sonra yükseltebilir ve hayalinizdeki aracı edinebilirsiniz. Kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapmanız, bozulmuş sicilinizi de düzeltecektir. Bunların olabilmesi için ödemelerinizi bu süre zarfında, ne olursa olsun geciktirmemelisiniz. Kredi notunuzun yükselmesi ile birlikte sıfır km. ya da ikinci el otomobil kredisi için araştırmalarınızı tamamlayabilir, en uygun taşıt kredisi ile aracınızı edinebilirsiniz.

Yeni eklenen ilanlar