Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Araba Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Taşıt kredisi ile aldığınız araç pert olursa ne olur?

Taşıt kredisi kullanılarak satın aldığınız aracın pert olması halinde, izlemeniz gereken yolu önceden bilmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Hayallerinize kavuşmak için en uygun taşıt kredisi alternatiflerini bulmak, taşıt kredisi başvuru formunu doldurmak ve taşıt kredisi başvurusu yapmak için banka şubelerini tek tek gezmeniz gerekmez. Bu kapsamda internet üzerinden düşük faizli taşıt kredisi araştırması yapabilir, taşıt kredisi kampanyası detaylarını inceleyebilir, taşıt kredisi hesaplama araçları ile banka faiz oranlarını kıyaslayabilir, kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz.

Taşıt Kredisi İle Aldığınız Araç Pert Olursa Ne Olur?

Pert olan sıfır km. araçlar ya da ikinci el otomobiller en yakın yetkili veya anlaşmalı servise çekilir. Bu aşamada size düşen, beş gün içinde sigorta şirketine hasarı bildirmek ve eksper talep etmek olacaktır. Kasko poliçesi, aracın pert fotoğrafları, trafik kaza raporu, ehliyet ve ruhsat fotokopisi, alkol durum raporu ve ödenen prim makbuzları başvuru sırasında istenir.

Sigorta eksperi servisteki araca rapor düzenler. Genel olarak yüzde 70 oranında hasarlı aracın parça ve onarım masrafları, kaza tarihindeki sigorta rayiç değerini aşacağından pert raporu düzenlenir ve sigorta şirketine bildirilir. Sigortalı ile anlaşma sağlanarak, sigorta poliçesinde belirlenen kasko bedelini aşmamak kaydıyla, aracın o anki piyasa değeri üzerinden ödemede bulunulur.

Taşıt Kredisi İle Aldığınız Araçtaki Rehin Nasıl Kaldırılır?

Akbank gibi  ikinci el taşıt kredisi verirken kimi zaman kasko ve rehin zorunluluğu uygulamayan bankalar mevcut olsa da, otomobil kredisi kullanılarak alınan araçlar üzerinde genellikle bankanın rehini bulunur. Sigorta şirketi ile ödenecek miktar konusunda anlaşmaya varılınca, eğer satın almada araba kredisi kullanıldı ise, banka ile mevcut borç miktarına ilişkin yazışma yapılır.

Bankadan bildirilen miktar, sigorta şirketi tarafından karşılanarak borç kapatılır ve rehin kaldırılır. Arta kalan para olursa, sigorta şirketi tarafından banka hesabınıza havale gerçekleştirilir.

Taşıt Kredisi Kullanmadan Önce Pert Olma İhtimalini Dikkate Alın

Taşıt kredisi faiz oranları en düşük seviyede görünen bankalar daha cazipmiş gibi görünse de, aracın pert olma durumu karşısında kredinin nasıl kapatılacağı ve ne gibi masraflarla karşılaşacağı mutlaka araştırılmalıdır.

Örneğin; Garanti Bankası “Sıfır yaş otomobillerde ilk yıl içindeki pert hasarlarda yeni ikame bedeli ödeme” taahhüdünde bulunmaktadır ki bu durum zamana ve şartlara göre değişiklikler gösterebilir. Diğer bankaların da ne gibi getirilerinin olacağı, hangi taahhütlerin altına imza atıldığı mutlaka öğrenilmelidir.

Erken kapatma cezası gibi bir takım uygulamalar altında, fazladan ücret ödemek istemiyorsanız, araç kredisi şartlarının pert araca ne şekilde uygulanacağını detaylıca araştırmanız gerekmektedir.

Yeni eklenen ilanlar