Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Araba Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Taşıt kredisinde hayat sigortası zorunlu mu?

İster ilk aracınızı alacak ister mevcut otomobilinizi yenileyecek olun, bütçenizin zorlandığı durumlar için uygun koşullarda onlarca taşıt kredisi seçeneği bulacaksınız.

Banka şubelerinin hepsini bir anda gezme imkanı bulamayanların imdadına yetişen online bankacılık; düşük faizli taşıt kredisi sorgulaması yapmanıza, taşıt kredisi kampanyası detaylarını kıyaslamanıza, banka faiz oranlarını incelemenize, ihtiyaç duyduğunuz miktar üzerinden taşıt kredisi hesaplaması yaparak bütçe oluşturmanıza olanak sağlar.

Taşıt Kredisi Ne Tutarda Kullanılabilir?

Sadece sıfır km. araçlar için değil ikinci el otomobiller için de otomobil kredisi alınabilir. Genel olarak sıfır araçlar için araç bedelinin yüzde 70-90’ı oranında kredi sağlanırken özel kampanyalar ile bu oranın yüzde 100’e çıktığı zamanlar da olabilir. İkinci el otomobil kredisi kullanırken durum biraz farklıdır. Kasko bedeli üzerinden farklı oranlar belirlenerek kredi tahsis edilir. Örneğin Denizbank kasko değerinin 50.000 TL’ye kadar olan kısmı için yüzde 70, aşan kısmı için ise yüzde 50 oranında kredi sağlar.

Taşıt Kredisi Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir?

En uygun oto kredisi belirlendikten sonra, bankaya gitmeden önce talep edilen belgeleri hazırlamak işlerinizi kolaylaştıracaktır.

18 yaşından büyük, belli bir gelire sahip, kredi notu yeterli ve olumsuzluk taşımayanlar taşıt kredisi başvurusunda bulunabilir. Genel olarak gelir durumunuzu gösteren belge, nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaportun aslı, fatura veya noter satış sözleşmesi banka şubesine uğramanız için yeterlidir. Bankalar kredi talebinizi değerlendirmeye almak için kefil, gayrimenkul geliri beyan edenlerde tapu aslı veya ferdi sigorta şartı gibi farklı koşullar da öne sürebilirler.

Taşıt Kredisinde Hayat Sigortası Seçeneği

Bankalar hemen hemen tüm kredi taleplerinizde sizi hayat sigortası seçeneği ile karşılar. Taşıt kredisi şartları arasında sıklıkla karşılaşılan bu durum, yasal zorunluluktan değil bankanın alacağını güvence altına almak istemesinden kaynaklanmaktadır. Özellikle uzun vadeli taşıt kredisi kullanırken bankalar hayat sigortası koşulunu ileri sürmekte, sizin bu duruma itirazınız halinde de, kredi kullandırmayı reddetme yoluna gitmektedir. Hayat sigortası yapılan hallerde banka, olası vefat durumlarında, parayı sigorta şirketinden tahsil eder.

Hayat sigortası esasen borçlunun varislerini de güvence altına alır. Taşıt kredisi kullanımında ortaya çıkacak muhtemel borç, varisleri sıkıntılı duruma düşürmeden sigorta şirketlerince ödenir. Bankalar oto kredisi kullanımının diğer şartlarını değiştirse de, ferdi sigorta taleplerinden genelde vazgeçmezler. Örneğin Akbank, ikinci el taşıt kredisi kullanırken kasko ve rehin zorunluluğu aramaz ama gerçek kişilere ferdi kaza sigortası uygular.

Ferdi kaza sigortası yalnızca kaza anındaki ölümlerde geçerlidir; ancak hayat sigortasının kapsamı daha geniştir. Ferdi kaza sigortası daha ekonomik gibi dursa da borcu devralacak varisleri düşünerek, hayat sigortası yaptırmakta fayda vardır.

Yeni eklenen ilanlar