Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Araba Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Taşıt kredisinde ara ödeme veya erken ödeme yapmak mümkün mü?

Ara ödemeler, kredi ödemesi süresince zaman zaman yapılan toplu ödemelerdir. Taşıt kredilerinde ara ödemeler, genelde kredi kullanan kişinin lehine olan bir uygulamadır. Taşıt kredilerinde ara ödeme yapılabildiği gibi erken ödeme de  yapıp borçlar kapatılabilir.

Taşıt Kredisinde Ara Ödeme Avantajı

Bankalardan taşıt kredisi alırken tüketicilere; azalan / artan taksitli, ara ödemeli, esnek ödemeli gibi çeşitli ödeme imkânları sunulur. Bazen bu durum tüketicinin kafasını karıştırabilir.

Tüketici ara ödeme yaparak, ister ödemenin vadesini aynı bırakarak taksit tutarını düşürebilir, isterse de taksit tutarlarını aynı miktarda ödemeye devam edip vade süresini kısaltabilir. Ancak taşıt kredilerinde ara ödemeler lehte gibi gözükse bile, baştan iyice düşünülmezse tüketicinin aleyhine dönüşebilir. Kredi kullanacak olan kişi 6 ayda bir ikramiye alıyorsa ara ödemeleri 6 ayda bir toplu bir şekilde ödeyebilir. Fakat tüketicinin eline toplu para geçmesi gibi bir durum yoksa ve altıncı ayda ödemeyi geciktirirse bu sefer gecikme faizi ödeyebilir.

Ara ödemeye Kredi Çekmeden Karar Verin

Bankaların internet sitelerinden kredi çektiğinizde kaç paraya ne kadar faiz uygulanır, kaç ay vade yapılır bunları görebilirsiniz. Ancak ara ödeme yapmayı düşünüyorsanız bunu internet sitesinden öğrenemezsiniz. Bunun için kredi çekmeyi düşündüğünüz bankayı ziyaret etmelisiniz.

Ara ödeme yapacağınız, otomobil kredisi kullanmadan önce belliyse ve buna göre kredi geri ödeme planınızı hazırlattıysanız bu durum avantajlıdır. Bankalar ara ödeme yapılacağı tarihi önceden bildiği için, sizden ara ödeme ücreti almaz. Fakat ne zaman ara ödeme yapacağınız belli değilse, bankalar parayı ödediğinizde yeniden bir ödeme planı hazırlar ve tüketiciden bir miktar ücret talep edebilir.

Bankalar Ödemelerde Kolaylık Sağlıyor

Taşıt kredilerinde ara ödeme yapılabildiği gibi erken ödeme de yapıp borçlar kapatılabilir. Eskiden ödeme planı haricinde yapılan erken ödemelerle kredinin faiz oranı düştüğü için bankalar tüketicilerden erken ödeme cezası alıyordu. Ancak son yıllarda çıkan haberlere göre artık tüketiciye erken ödeme cezasında indirim uygulanıyor ya da bazı bankalar bu cezayı hiç almayabiliyor. Örneğin uzun vade seçenekleri ile tüketicilere ödeme kolaylığı sağlayan Garanti Bankası, müşterilerine ara ödeme, erken ödeme gibi imkânlar da sunmaktadır. İhtiyaç ve taşıt kredisinde erken ödeme cezası söz konusu değildir. Bununla birlikte erken ödeyerek borcun kapanması durumunda, faiz indiriminden yararlanılarak daha az bir miktar ödenmesi sağlanmaktadır.

Akbank da taşıt kredisinde müşterilerine esnek ödeme opsiyonları sunuyor.  Kredi vadesi boyunca her ay eşit taksit ödemesi yapabilmenin yanı sıra ara Akbank; ödemeli, artan ödemeli, ödemesiz dönemli, dönem ödemeli ödeme planı seçenekleri ile müşterilerin diğer tercih ettiği bankalar arasında yer alıyor. Taşıt kredisinde uygun vade olanağı veren Denizbank ise tüketicilerine geri ödemelerini kredi kullanımından sonraki 45 güne kadar tercihlerine göre belirleyebilme imkânı sağlıyor.

Yeni eklenen ilanlar