Hizmet Teklifi AlAraç SatShell V Power Logo

Hemen Araba Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Taşıt kredisi ne kadar zamanda sonuçlanır?

Bankaraların kredi ürünlerinden yararlanmak isteyenlerin merak ettiği en önemli sorulardan biri “Kredi kaç günde çıkar?” sorusudur. Bu süreç, bankaya beyan edilen gelir belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah belgesi gibi temel evrakların yanı sıra, konut kredileri için tapu, araç kredileri için ruhsat ya da proforma fatura gibi belgelerin teslim ve inceleme sürelerine göre değişiklik göstermektedir.

Teknolojinin ve kredi istihbarat servislerinin gün geçtikçe gelişmesi sayesinde, günümüzde yalnızca T.C. kimlik bilgileri ile dakikalar içerisinde kredi onayı verilebilmektedir. Ancak yine de taşıt kredisi gibi yüklü meblağların olduğu kredi türlerinde, bu süre biraz daha uzun olabilmektedir. Peki taşıt kredisi kaç günde çıkar?

Taşıt Kredisinin Süresini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Taşıt kredisinin çıkmasını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu nedenle gelir belgesi, sıfır kilometre araç alımı için aracın proforma faturası, ikinci el araç alımı için (10 yaşa kadar) aracın ruhsatı gibi belgelerin eksiksiz sağlanabilir olmasının yanı sıra, kredi notunuzun da yeterli düzeyde olması şartı aranmaktadır. Kredi puanı incelemeleri sonucunda, aracı banka en geç 3 iş günü içerisinde kredi başvurusuna olumlu ya da olumsuz cevap vermektedir. Kredi başvurusu onaylanan kişiler kredilerilerini çekmek için bankaya davet edilirken, kredi başvurusu reddedilen kişiler ise taşıt kredisi başvuru evraklarını almak için davet edilmektedir.

Kredi Puanı Nasıl Hesaplanır?

Taşıt kredisinin sonuçlanmasına etki eden en önemli faktör olan kredi puanı ise, geçmiş kredi ödemeleri, kredi kartları gibi farklı parametreler göz önüne alınarak hesaplanır. Bu süreç kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için, taşıt kredisi sonuçlanma süresi değişiklik gösterebilmektedir. İhtiyaç kredisinin aksine, taşıt kredisi işlemleri sırasında beyan etmeniz gereken proforma fatura ya da araç ruhsatı belgelerinin tamamlanamaması, eksik beyan edilmesi ya da şüpheli olma durumlarında bankanın geri dönüş süresi uzayabilmektedir.

Banka Faiz Oranları

Taşıt kredisi hesaplama için ise bankaların farklı faiz oranlarını inceleyebilirsiniz. Akbank, Garanti Bankası, Deniz Bank, TEB gibi bankalar arasında, ikinci el taşıt kredisi faiz oranları ya da sıfır km. araçlar için faiz oranı farklılık göstermektedir. Başvuru yaptığınız bankaya göre toplam kredi miktarına göre hesaplama ya da aylık ödeme miktarına göre hesaplama yaptırabilirsiniz.

Yeni eklenen ilanlar