2.el otomobil fiyatları ve satılık ikinci el otomobiller

İkinci el araç alım satım işlemleri sadece noterler nezdinde gerçekleştirilebilmektedir. Türkiye’nin her yerinden ikinci el otomobil ilanlarının yer aldığı Tasit.com’da her marka ve modelden 2. el arabaları inceleyebilir, satılık araba fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

İkinci el otomobil alım satım işlemleri nasıl yapılır?

İkinci el otomobillerde araç alım satım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için aracın motorlu taşıtlar vergisi, gecikme faizi, gecikme zammı, vergi cezası ve trafik idari para cezası borcunun bulunmaması gerekir. Ayrıca satılacak ikinci el otomobilin araç muayenesinin yapılmış olması zorunludur. İkinci el otomobili satan taraf noterde; nüfus cüzdanı, ehliyet, avukat kimliği veya pasaport gibi geçerli bir kimlik belgesi, araç ruhsatı veya tescile ilişkin geçici belge ve trafik belgesi ile hazır bulunmalıdır.

Normal koşullarda ikinci el otomobil satışı sırasında alıcı taraftan sadece üzerinde TC Kimlik Numarası’nın da bulunduğu bir kimlik belgesi istenir. Araç satışının vekil aracılığı ile yapılması durumunda vekaletnamenin; aracın şahsa değil de tüzel kişiliğe satışı durumunda ise vergi dairesinden alınacak vergi numarası da istenmektedir. Ayrıca, tüzel kişiliklerin dahil olduğu araç satışlarında imza sirküleri, Ticaret Odası Sicil Kayıt Sureti ve Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi bulundurulması gerekmektedir.

Satılık 2.el otomobiller Tasit.com’da

Zengin bir veri tabanına sahip olan Tasit.com’da Türkiye’nin her yerinden her marka ve modelden yüzbinlerce ikinci el otomobil bulunmaktadır. Takaslanabilir araçlara, yabancıdan yabancıya araçlara, sahibinden satılık klasik otomobillere soldaki menüden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra, detaylı arama bölümünden sahibinden ikinci el araba fiyatlarını inceleyerek ihtiyacınıza ve tarzınıza en uygun araca sahip olabilirsiniz.

İkinci el otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenler

Otomobil almak istiyorsunuz ve uzun süredir yaptığınız araştırmaları tamamlayarak alacağınız modele karar verdiniz. Şimdiye kadar araştırma ve karar verme sürecinde yeterince stres yaşayıp yorulmuş olabilirsiniz. Özellikle dolandırıcılardan korunmak için ciddi stratejilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak size vereceğimiz bazı ipuçlarını dikkate alarak bu süreci güvenli ve rahat bir şekilde atlatabilir ve satın alacağınız otomobilin keyfini sürmeye bir an önce başlayabilirsiniz.

İkinci El Otomobilinizi Seçerken

Her ne kadar çoğu kişi otomobil alım satım sürecinde dürüst davransa da bazı kötü niyetli kişiler dolandırıcılık yaparak kısa yoldan haksız kazanç sağlamayı amaçlıyor. Bu gibi olumsuz durumlardan etkilenmemek için oldukça dikkatli olmanız gerekir.

İnternet üzerindeki ikinci el otomobil ilanları ile ilgili olarak en sık yaşanan dolandırıcılık yöntemi kaparo talep edilmesidir. Popüler modeller için düşük fiyatlar istenen ve ilanlarında genellikle “acil” ve “ihtiyaçtan” gibi ibareler bulundurup alıcıdan otomobili başkasına satmama vaadi ile kaparo isteyenlere genellikle bu paralar gönderildikten sonra bir daha ulaşılamaz. Bu nedenle eğer riske girmek istemiyorsanız bahanesi ne olursa olsun, güvendiğiniz kişiler ya da galeriler haricinde 2.el araba alımı için satıcılara kaparo göndermemeniz gerekir.

Bunun yanı sıra otomobil ilanında verilen kaza ve hasar bilgilerinin TRAMER plaka ve hasar kaydı sorgulaması için otomobilin plakasına ihtiyacınız olduğunu da unutmayın. Eğer ilandaki fotoğrafta plaka görünmüyor ve satıcı size güven vermeyen çelişkili açıklamalar yapıyorsa bu kişilerin verdiği ilanlara itibar etmemelisiniz.

Alınacak 2.el arabanın incelenmesi

Eğer almak istediğiniz otomobilin satıcısı ile iyi bir iletişim kurduysanız ve satış öncesinde otomobil ile ilgili Tramer sorgusunu yapıp aldığınız bilgilerden tatmin olduysanız, sıradaki işlem otomobili incelemenizdir. Öncelikle otomobili incelemek için satıcı ile kalabalık ve açık bir ortamda buluşun ve mümkünse yanınızda birisini götürün. Bu şekilde, buluşma yerine yanınızda para ile gittiğiniz düşünüldüğünde gasp edilme ve dolandırılma riskini ortadan kaldırmış olursunuz. Ancak imkânınız varsa parayı yanınızda götürmek yerine bankada tutmayı tercih edin.

Otomobili almak için tanımadığınız, bilmediğiniz bir yere giderseniz otomobile baktırmak için öncelikle yetkili servis tercih edin. Satıcının önereceği, sanayideki bir işyerine yaptıracağınız inceleme sonucunda otomobilin durumu hakkında gerçek bilgilere sahip olamayabilirsiniz. Bu aşamada en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi ise otomobilin pert kaydının olup olmadığının kontrol edilmesidir.

Bazı araçlar kaza yaptıktan sonra pert kaydı olmaması için servis yerine farklı yerlerde tamir ettirilir ve bu işlem sonucunda ağır hasarlı olan otomobiller tamir ettirilip yeni bir görünüme sahip olarak yüksek fiyatlarla satılır. Pert araçlar üzerinden nasıl dolandırıcılıklar yapıldığını yetkili ağızlardan dinleyebilirsiniz.  Yasal olarak pert kaydı olan ikinci el arabalar satılabilir ancak bu tip bir otomobili satmak isteyen birisi mutlaka bunu ilanında açıkça belirtmelidir. Bilmeden pert kaydı olan bir araç satın almamak için otomobilin hem tramer sorgusunun yapılması, hem de detaylı olarak teknik serviste inceletilmesi oldukça önemlidir.

Otomobil Bedelinin Satıcıya Ödenmesi

Otomobil ile ilgili kafanızda herhangi bir soru işareti yoksa 2.el araba alım-satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. İkinci el otomobil satışları noter kanalıyla yapılır. Alıcı olarak noterde yanınızda geçerli bir kimlik ve alım işlemini başkası adına yapıyorsanız bir de vekâletname olması yeterlidir.

Noterde tescil işlemleri tamamlanmadan önce ikinci el otomobil satışı gerçekleşmiş olmaz. Bunun için tüm evrakların tamamlanmış olması ve otomobil satışına engel herhangi bir durumun olmaması kaydıyla alıcı, satıcı ve noterin, noterlik tarafından hazırlanmış sözleşmeyi imzalamaları gerekir. Bu aşamada paranızı dolandırıcılara kaptırmamak için, imzalar atılmadan önce ödeme yapmamalısınız. Dilerseniz imzalar atıldıktan sonra parayı satıcıya nakit olarak verebilirsiniz.

Yanınızda yüklü meblağda para taşımak daha büyük risk teşkil edeceğinden ödemeyi banka kanalıyla yapmanız daha güvenlidir. Bunun için satıcı ile birlikte bir banka şubesine giderek satış bedeli kadar parayı hesabınıza yatırabilir ve bankadan bu bedel için blokeli çek yazdırabilirsiniz.

Noterdeki satış işleminin gerçekleşmesi ile birlikte bu çeki satıcıya verdiğinizde satıcı banka şubesinden satış bedelini tahsil edebilir. Böylece satış tamamlanmış olur ve siz de yeni otomobilinizin keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Satmak istediğiniz araba için doğru fiyatı belirlemeniz oldukça hassas bir iştir. Belirlediğiniz fiyatın otomobilinizin değerinden fazla olması durumunda satış süresi uzayabilir ya da istenen fiyata otomobilinizin satılması mümkün olmayabilir. Bunun yanı sıra değerinden düşük fiyat verdiğinizde zarar etmeniz kaçınılmaz olabilir.

İkinci El Otomobilinizin Fiyatını Nasıl Belirleyebilirsiniz?

Bu durumda öncelikle ikinci el arabaların piyasasına bakmalısınız. Bazı otomobiller yoğun talep gördükleri için bu modellerin sıfır ve ikinci el araba fiyatları arasında çok fazla fark bulunmaz. Örnek olarak 2.el Volkswagen Golf ve Volkswagen Polo, BMW 3 Serisi, Renault Clio ve Renault Megane, Opel Corsa ve Opel Astra modelleri ile Toyota Corolla ve Honda Civic gibi modeller piyasada yoğun olarak talep edilen modellerdir. Bu gibi modellerin fiyatları aynı segmentte yer alan ve daha az talep gören araçlara oranla daha yüksektir.

Satacağınız otomobilin sıfır modelinin fiyatı da ikinci el fiyatının belirlenmesinde etkili olur. Ancak otomobilinizin sıfır fiyatı yükseldikçe, sıfır araba ile ikinci el araba fiyatı arasındaki fark da giderek açılır. Bunun nedeni ikinci el otomobil için yüksek ücret ödeyecek olan alıcıların oldukça seçici olması ve bu fiyat bandındaki modellere talebin diğer modellere oranla daha az olmasıdır.

2.El Araba Özelliklerinin Fiyata Etkisi

Satacağınız otomobilin fiyatını etkileyen en önemli faktörlerin başında otomobilin kasa tipi gelir. Sedan araçlar daha geniş bagaj hacmi ve uzun diz mesafesi gibi özelliklerinden dolayı daha çok tercih edilir ve bu modellerde fiyat hatchback modellere oranla bir miktar daha yüksek olabilir. Ancak eğer geniş hacimli bir hatchback otomobiliniz varsa ilanda bu özelliği vurgulayarak 2.el arabanın fiyatını bir miktar daha yükseltebilirsiniz.

Model ve kasa tipinin yanında alıcıların en çok dikkat ettikleri bir diğer nokta da otomobilin hasarsız olmasıdır. Eğer otomobilinizin herhangi bir kazası, boyası ve değişen parçası yoksa bu fiyatı yükseltmede sizin için en önemli kozlardan birisidir. Ancak aracınızın boyanan ve değişen parçaları için fiyatı bir miktar düşürmeniz gerekir.

İkinci el otomobil fiyatını etkileyen bir diğer faktör de otomobilin yaşı ve kilometresidir. Eğer otomobiliniz ilk servis bakımının yapıldığı 60 bin kilometrenin altındaysa ve garantisi hala devam ediyorsa bu durum fiyatlandırmada oldukça işinize yarar. Ancak aracınızın garantisi dolmuş ve 60 bin, 100 bin ya da 150 bin gibi periyodik bakım kilometrelerini geçmiş ise aracınıza göre daha düşük kilometreli modellere oranla daha düşük fiyat belirlemeniz gerekir. Otomobilinizin kilometresi yüksek ancak aracınızın periyodik bakımları yapılmış, fiziksel ve mekanik olarak iyi durumdaysa benzer modellere göre daha yüksek fiyat talep edebilirsiniz.

2.el otomobilde fiyatı belirleyen diğer faktörler

Otomobilinizin teknik özelliklerinin yanında yakıt tipi ve yakıt tüketimi aracın fiyatının belirlenmesinde etkili olur. Yakıt tüketim değerleri düşük olan, özellikle de dizel bir aracınız varsa bu durum oldukça lehinizedir.

Performansı ve konforu etkileyen donanım özellikleri de fiyatı belirler. Genel olarak “full” olarak tabir edilen, yani modelin tüm donanım özelliklerine sahip olan bir otomobiliniz varsa daha yüksek fiyat belirleyebilirsiniz.

Bu özelliklerin yanında her otomobilin bir alıcısı vardır ve doğru kişinin ilanınıza ulaşması biraz zaman alabilir. Bu nedenle ilan verdikten sonra kısa sürede pes etmemeniz ve bir süre fiyatı düşürmeden beklemeniz gerekir. Özellikle bayramlardan önce ve yaz aylarında ikinci el otomobil piyasasında hareketlenme olur. Bu dönemlerde aracınıza olan ilgide artış olabileceğinden dolayı ilandaki fiyatı bir miktar yükseltebilirsiniz.

Neredeyse hiçbir alıcı pazarlık yapmadan otomobil satın almadığından dolayı, otomobiliniz için fiyat belirledikten sonra bu fiyata yaklaşık olarak %5-10 arasında pazarlık payı da ekleyerek nihai satış fiyatınızı belirleyebilirsiniz.

İkinci el otomobil satarken dikkat edilmesi gerekenler

Paraya ihtiyacınız var ya da başka model bir otomobil alacaksınız ve sahip olduğunuz otomobilinizi satmak için ilan verdiniz. Verdiğiniz ilanın yayınlanmasının ardından otomobilinizle ilgilenenler sizi aramaya başlar. Siz bir an önce satışın yapılmasını istiyor olabilirsiniz ancak, otomobilinizin satılma sürecinde dolandırılmamak ve mağduriyet yaşamamak için bazı konularda oldukça dikkatli davranmanız gerekir.

Araba alıcısının niyetini anlamak

Satış sürecinde öncelikle sizi arayan alıcı adayların niyetlerini doğru anlamanız gerekir. Alıcının gerçek niyetinin otomobilinizi satın almak olup olmadığı hakkında fikir sahibi olabilmeniz için öncelikle onunla telefonda yapacağınız görüşmelerde sakin kalmaya gayret edin. Otomobilinizi çok acil satmanız gerekse bile ne olursa olsun aceleci olmamaya çalışın.

İşi aceleye getirerek kişileri yanıltmak, dolandırıcıların kafa karıştırmak için kullandıkları ve başarılı oldukları en etkili yöntemlerin başında gelir. Önce alıcının niyetini iyice anlamak için ona bazı detayları içeren sorular sorun. Örneğin; arabanın kim için alınacağı, alıcının takas düşünüp düşünmediği ve ekspertizin nerede yaptırılacağı gibi dolandırıcıların çok da beklemedikleri sorular sorarak karşınızdakini şaşırtabilirsiniz.

Alıcının cevap verememesi ya da tutarsız cevaplar vermesi durumunda ise ondan şüphelenebilirsiniz. Ancak karşı taraf sorularınıza seri, sakin, tutarlı ve samimi cevaplar veriyor ve size otomobilin kilometresi, periyodik bakımları ve donanımları ile ilgili detaylı sorular yöneltiyor ve fiyat düşürmek için pazarlık yapıyorsa bu onun gerçek bir alıcı olduğunun işareti olabilir. Bunun yanında karşı tarafın işi aceleye getirmesi, otomobilinize piyasa değerinden yüksek fiyat teklif etmesi, kaparo göndermek için ısrar etmesi gibi durumlar da onda şüphelenmeniz için sebepler arasındadır.

Otomobili Alıcıya Gösterirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Otomobilinizin satışı için karşı tarafla buluşmaya karar verdiğinizde buluşmak için, iyi bildiğiniz kalabalık ve açık bir mekan tercih edin. Bunun için alışveriş merkezlerinin açık otoparkları, yaya trafiğinin yoğun olduğu işlek caddeler ya da ikinci el otomobilin baktırılacağı teknik servisler oldukça uygundur. Bu şekilde hem siz hem de iyi niyetli ise karşı taraf kendisini daha rahat hisseder. Eğer alıcı sizi bilmediğiniz bir yere davet ederse bunu kabul etmeyin. Bununla birlikte eğer karşı taraf sizin adresinize gelmek için ısrar ederse güvenliğiniz için bunu da kabul etmeyin.

Karşı taraf otomobili test etmek isteyebilir. Bu durumda öncelikle alıcının ehliyetini görmek isteyebilir, hatta ekstra bir önlem olarak telefonunuzla ehliyetin fotoğrafını da çekebilirsiniz. Bunun yanında alıcı test sürüşü yaparken mutlaka siz de aracın içinde olun. Alıcı ile görüşmenizde karşı taraf hakkındaki hislerinizi dikkate alın ancak hata yapma ihtimalinize karşı tedbirli olun.

2. el araba satışı işlemlerinde nelere dikkat etmelisiniz?

2.el arabanın satışı ile ilgili karşı tarafla her konuda anlaştığınızda sıra noterde sözleşme imzalanarak satışın tamamlanmasına ve ödeme yapılmasına gelir. Bu aşamada dolandırıcıların en klasik planı işi aceleye getirerek ödeme yapmadan size imzayı attırmaktır. Bu nedenle sözleşme imzalama aşamasında oldukça dikkatli olmanız gerekir.

Öncelikle alıcı ile noterin kapanma saatine yakın bir saatte değil, aksine noterin sabah ya da öğlen işe başladığı saatte buluşun. Evrakların incelenmesi ve satışa engel bir durumun olmadığı tespit edildiğinde noterlik tarafından hazırlanan sözleşmeyi imzalamanız gerekecektir. Bu aşamada imzayı atarken alıcıdan parayı talep etmeniz gerekir. Eğer alıcı size ödemeyi satış işleminden önce yapmak isterse parayı bankada teslim alıp, doğrudan hesabınıza yatırın. Bu şekilde ödemenin sahte parayla yapılma ihtimali ortadan kalkmış olur.

Karşı taraf tedbirli davranırsa sizinle birlikte banka şubesine gidip otomobil bedelini hesabına yatırmayı ve bu bedel kadar bankaya blokeli çek yazdırmayı tercih edebilir. Bu durumda sözleşme imzalanırken çeki karşı taraftan alabilir ve satış sonrasında bu çeki banka şubesinden tahsil edebilirsiniz.