Sahibinden otomobil fiyatları ve sahibinden satılık arabalar

Sahibinden satılık araba fiyatları, ikinci el otomobilin durumuna, segmentine, bakım geçmişine, kilometresine, bulunduğu bölgeye satışa çıkarıldığı döneme göre değişiklik gösterebiliyor. Tasit.com’da dönem dönem ikinci el otomobil piyasasının nabzını tutan belli fiyatlar arasında en çok tercih edilen ikinci el otomobil modellerinin listesi yayınlanıyor.

Her ay yayınlanan tReport otomobil ve hafif ticari araç değerlendirmesi raporunda, o ayın en çok satışa sunulan ve en çok aranan ikinci el otomobil modellerini de inceleyebilirsiniz.

Sadece sahibinden satılık ikinci el otomobil fiyatlarını bu sayfalarda inceleyebilirsiniz. Sahibinden araba arıyorsanız, soldaki menüden araba markalarına göre ikinci el satılık otomobil fiyatlarını listeleyebilir, bulunduğunuz ildeki 2 el araç fiyatlarını öğrenebilirsiniz. Sahibinden satılık 2 el otomobilleri kaç model olduklarına, kilometrelerine, vites tiplerine, yakıt türlerine ve daha birçok kritere göre görüntüleyebilirsiniz. Sahibinden satılık BMW otomobiller, Renault otomobiller ve diğer marka otomobiller bu sayfalarda listelenmektedir.

Takaslanabilir araçlar ve yabancıdan yabancıya araçlar olarak satılık sahibinden otomobil modellerini inceleyebilir, sahibinden satılık engelli aracı, acil satılık otomobil modellerini de bu sayfadaki linkleri kullanarak görüntüleyebilirsiniz. Sahibinden kazalı otomobiller ve satılık hasarlı araç ilanlarını da bu sayfadan inceleyebilirsiniz.

Sahibinden araba alım satım işlemleri nasıl yapılır?

Sahibinden satılık ikinci el otomobil alım satım işlemleri sadece noterler aracılığıyla yapılmaktadır. 2010 yılından beri de araç devir işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirildiğinden, sahibinden otomobil alım satımında bu tarihten önce istenen “araç temiz kağıdı” artık istenmiyor.

Sahibinden otomobiller, 2 el satış sırasında araç devir işlemlerinin yapılabilmesi için borçsuz olmak durumundalar. Yani satılık ikinci el otomobilin satışının yapılabilmesi için motorlu taşıtlar vergisi, gecikme faizi, gecikme zammı, vergi cezası, trafik idari cezası hatta yapılan son düzenlemeyle ispark cezası da bulunmaması gerekiyor.

Sahibinden otomobil satışı sırasında alıcı ve satıcı taraf notere gerekli belgeleri verdikten sonra, aracın satışına mani olacak bir durum bulunup bulunmadığı noter tarafından kontrol edilir. Sahibinden satılık otomobili almak isteyen taraf “tescil belgesi bedeli”ni (2015 yılında bu rakam 235.25 TL), vergi ve harç ücretlerini noterin veznesine öder. Bu ödemenin ardından noter araç devir işleminin resmi olarak tamamlandığını sicile bildirir ve sahibinden satılık otomobilin devir işlemi tamamlanmış olur.

Yukarıda anlattığımız süreç sadece sahibinden satılık, galeriden veya yetkili bayiden satılık ikinci el otomobil modellerinin alım satımlarında geçerlidir. Taşıt alım vergisi yalnızca sıfır otomobil satışlarında alınmakta olup ikinci el otomobiller için söz konusu değildir. Ayrıca engelli vatandaşlarımız sıfır kilometre otomobil satışlarında alınan Taşıt Alım Vergisi’nden muaftırlar.

Sahibinden araba alım satım ücretleri nasıl? Araç devir ücretleri ne kadar?

Sahibinden satılık otomobillerin araç devir işlemleri noterlerde gerçekleşmekte ve bu işlemler sırasında “Araç Tescil Belgesi” ve “ Motorlu Araç Trafik Belgesi” ile birlikte noter araç satış ücreti 2015 yılı itibariyle 235.25 TL dir. Bu rakam otomobil satışındaki özel durumlara göre değişebilmektedir.

Sahibinden araç satışı için gereken evraklar nelerdir?

Sahibinden satılık ikinci el otomobil modellerinin satış, devir ve tescil işlemleri mutlaka noterler aracılığıyla yapılır. Alıcı ve satıcı kendi aralarında anlaşsalar bile satış işleminin yasal olabilmesi için işlemin noterde yapılmış olması zorunludur.  Eğer alıcı veya satıcı notere bizzat kendisi gelemiyorsa vekaletname vererek işlemleri vekilleri aracılığıyla yaptırabilirler.

Eğer sahibinden satılık otomobil üzerinde herhangi bir borç yoksa ve trafik sigortası konusunda da taraflar arasında bir anlaşma sağlandıysa noterde devir işlemleri başlatılabilir demektir. Noterde araç devir işlemlerinin yapılabilmesi için gereken belgeler şunlardır:

– Ruhsat ya da kayıp ise geçici tescil belgesi

– Trafik belgesi

– Geçerli bir kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport, avukat kimliği)

– Vekiller aracılığı ile yapılıyor ise vekaletname

– Tüzel kişiliklere satış yapılacak ise vergi numarası

Sahibinden araba ilanı nasıl verilir?

Arabamı satmak istiyorum diyorsanız, satmak istediğiniz otomobil için ilan vermek çok kolay. Tasit.com’da verdiğiniz otomobil ilanları sadece Tasit.com üzerinde değil, aralarında ulusal gazetelerin de bulunduğu 130’dan fazla iş ortağı internet sitesinde de yayınlanarak ulaşabileceğiniz en fazla potansiyel alıcıya ulaşmanızı sağlar.

Sahibinden satılık otomobil ilanı vermek için bu sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Ücretsiz İlan ver” butonunu tıklayarak yönlendirmeleri takip etmeniz yeterli. Aracınızı daha hızlı satmak için vereceğiniz sahibinden otomobil ilanı için arabanızın fotoğraflarını çekerken de şu ipuçlarını dikkate almanızı öneririz.

Sahibinden ikinci el otomobil alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Sahibinden satılık otomobillerden hem ihtiyacınızı karşılayan hem de zevklerinize hitap eden, güvenlik ve konfor özellikleri ile sizin için en ideal donanıma sahip olan bir araba bulmak biraz şans işi olsa da bazı küçük noktalara dikkat ederek tam istediğiniz gibi bir ikinci el otomobil sahibi olabilirsiniz.  İşte satılık otomobil ilanlarını incelemeye başlamadan önce bilmeniz gerekenler:

İhtiyacı doğru belirlemek

Sahibinden satılık otomobil ilanlarını incelemek çok kafa karıştırıcı olabiliyor. Genellikle bir araba almak için ayrılan bütçenin hemen hemen her zaman üzerine çıkılıyor. Bütçe yükseldikçe bu kez daha üst model ama biraz daha kilometresi yüksek araçlar gözünüze çarpmaya, kafalar da karışmaya başlıyor. İşte tam bu noktada nasıl bir otomobil satın almaya ihtiyacınız olduğunu doğru belirlemek çok önemli. Örneğin eğer sadece şehir içinde kısa mesafeler yapıyorsanız park etmesi daha kolay olan küçük şehir otomobilleri ihtiyacınız için en doğru modeller olabilir. Aynı şekilde yakıt türü seçerken de satın almayı düşündüğünüz araba ile uzun yol yapıp yapmayacağınız belirleyici olabilir. Sahibinden satılık araç ilanlarını incelemeye başlamadan önce konfor, ekonomi ve güvenlik gibi konularda da araçtan beklentilerinizi netleştirdiyseniz şimdiden binlerce 2 el araba ilanını elediniz demektir.

Alacağınız satılık otomobilin fiyatı ve özellikleri nasıl olmalı?

Kapınızın önünde bir araba bulundurmak sabit maliyetleri olan bir durum. Arabaya hiç binmeseniz bile kapıda durduğu sürece sabit ödemeniz gereken masrafları olacağını bilerek yola çıkmalısınız. Yıllık bakımlar, sigortalar, motorlu taşıt vergisi bunlardan bazıları. Yakıt masrafları, otopark ücretleri gibi kullanımdan doğacak masrafları da hesaba katarak kendinize bir bütçe oluşturmanız çok iyi olur. Satılık otomobil fiyatlarını incelemeye başlamadan önce 2. el araçların fiyatlarını belirleyen özelliklerden hangilerini mutlaka istediğinize de karar vermelisiniz. Otomobilin otomatik vites mi yoksa düz vites mi, benzinli mi yoksa dizel veya LPG’li mi olduğu fiyatına yansıyacak, motor hacimleri de yılda iki kez ödemeniz gereken Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin dilimini belirleyecektir. Arabanızda olmasını istediğiniz teknoloji, konfor ve güvenlik özelliklerini barındıran donanım paketleri de otomobil fiyatlarını doğrudan etkiler. Satılık ikinci el otomobillerin fiyatlarını hem araç ilanlarından hem de kasko değer listelerinden öğrenebilir, sahibinden satılık otomobil fiyatlarını Tasit.com’da karşılaştırmalı olarak inceleyebilirsiniz.

Sahibinden satılık otomobilleri incelemeye gittiğinizde yapmanız gereken kontroller

Otomobil servis kaydı, tek takım lastikler otomobilin sahibi ile ilgili size çok şey söyler. Klima, hoparlör, merkezi kilit, yedek anahtar, müzik sistemi, koltuk ayarları gibi sistemleri bizzat denemek, sonradan çıkan can sıkıcı masraflardan sizi kurtarır. İncelemeye gittiğiniz otomobilin altında, kaputun altında paslanma belirtileri varsa araç size düşündüğünüzden daha pahalıya gelebilir. Eğer kaynak izleri gördüyseniz hasarlı bir araca bakıyor olabilirsiniz.  Kendi kontrollerinizden ayrı olarak aracın oto ekspertizi varsa mutlaka sorun, ayrıca otomobilin sahibinden izin isteyip aracı bir servise götürüp incelettirebilirsiniz. Uzman bir servis kontrolü aracın hasar durumu hakkında size en doğru bilgileri verecektir.

Sahibinden satılık otomobilin çalıntı olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Piyasada çalıntı otomobiller dolandırıcılar tarafından sahibinden satılık olarak ilan verilebiliyor. Bu tür araçlarda ilk dikkate çarpan durumlarına göre piyasanın altında olan fiyatları. Yani biraz olağandışı düşük bir fiyatla karşılaşırsanız dikkatli olmalısınız. Eğer aracı görmeye gittiyseniz ilk bakmanız gereken otomobilin motor ve şasi numaraları ruhsattaki motor ve şasi numaralarıyla aynı olup olmadığıdır. Ayrıca araç plakasını e-devlet üzerinden sorgulatarak kayıp veya çalıntı kaydı varsa bulabilirsiniz. Çalıntı bir otomobili satın almak sizi maddi manevi zor duruma sokabilir.

Sahibinden satılık arabaların kilometresiyle oynandığını nasıl anlarsınız?

Sahibinden ikinci el araba alırken bilmeniz gerekenlerden biri de aracın kilometresiyle oynanıp oynanmadığı. Kilometre dolandırıcılığı otomobillerde özellikle ithal otomobillerde eskiden çok yaygın rastlanan bir sorundu. Fakat yeni yasaya göre araç muayene raporlarında muayene tarihindeki kilometre kaydedildiği için kilometre dolandırıcılığı eskiye göre çok azalmış durumda. Hatta 2 el araç alım satımında kilometre dolandırıcılığı hapis cezasıyla bile sonuçlanabiliyor.  Satılık otomobilin koltuk ve döşemelerinin durumu, vites topuzunun durumu, direksiyon simidinin durumu da size aracın nasıl ve ne süre kullanıldığı ile ilgili bilgi verebilir.  Genellikle bir otomobilin yılda ortalama 10-15 bin km yol yapması normal kabul edilir. İkinci el otomobillerin kilometreleri ne anlama geliyor bilmenizde yarar var. Sahibinden satılık otomobilin kilometresinin aracın yaşıyla orantılı olup olmadığını da incelemenizi öneririz.

Taşıt Kredisi çekip sahibinden araba satın almak

Taşıt kredisi ikinci el otomobillerde de kullanılabiliyor. Taşıt kredisi ile ikinci el otomobil satın almak için ikinci el taşıt kredisi veren bankalara taşıt kredisi başvurusu yapmanız yeterli. Pek çok banka değişen kriterlerle 2 el taşıt kredisi sağlıyor. Bazı bankalar 5 yaşa, bazıları 8 yaşa bazıları da 10 yaşa kadar olan satılık otomobiller için taşıt kredisi başvurusu kabul ediyorlar.

Bankalar genelde ikinci el taşıt kredisi için kefil isterler. İkinci elde almak istediğiniz aracın %70’ine kadar taşıt kredisi kullanabiliyor ve 48 aya varan vadelerde geri ödeyebiliyorsunuz.

İkinci el taşıt kredisi her marka ve modelden satılık otomobiller için kullanılabiliyor, verilen taşıt kredilerinde marka ve modelden çok aracın kaç yaşında olduğu önem kazanıyor.