Sahibinden satılık SUV araçlar

Son yıllarda sahibinden satılık araçlar arasında en çok rağbet gören modeller arasında SUV araçlar yükselen bir trendle yer alıyor. Sahibinden SUV ve Crossover araçlar da bunların başında geliyor. Gittikçe popülerleşmeye başlayan crossover araçlar benzerliklerinden dolayı SUV araçlarla karıştırılıyor.

SUV araçlar ve Crossover araçlar nelerdir?

ABD çıkışlı bir terim olan SUV, station wagon kasasının şase üzerine yerleştirilen 4×4 çekişli araçlara verilen adıdır. Hem arazi hem de asfalt koşullarında oldukça konforlu bir sürüş deneyimi sağlayan SUV araçlar, istenildiğinde römork çeken ve geniş bir iç hacme sahip araçlardır. 1975 yılında Amerika’da üretilen Cherokee Jeep ilk SUV aracına örnektir. Suv araçlara örnek olarak Land Rover, Range Rover, SSang Yong Tivoli, Hyundai Tucson, Lincoln Navigator, Land Rover Discovery ve Grand Cherokee verilebilir.

Crossover araçlar ise SUV araçlarla isim benzerliğinden dolayı pazarlama argümanı olarak Crossover adını almıştır. 4×2 şeklinde tasarlanan crossover araçlar önden veya arkadan çekişli iken SUV araçlar 4×4 özellikleri ile 4 çeker özelliğine sahiptir. Crossover tipi araçlar binek otomobil şasesine sahipken, SUV araçlar kamyonet şasesi görünümündedir. SUV araçlar Crossover araçlarla kıyaslandığında iç hacmi geniş, motor hacmi ve yerden yüksekliği fazla olan araçlardır. Arazi aracı olarak kullanacağınız bir araç arıyorsanız SUV araçlar sizin için daha uygun olacaktır. Yakıt tüketimi ise SUV araçlarda crossover araçlara göre daha fazladır. Crossover araç modellerine Nissan Qashqai,  Ford Kuga, Volvo XC60 ve Audi Q5 örnek verilebilir.

SUV ve Crossover araçlar arasındaki temel farklar nelerdir?

Crossover ve SUV araçlarını birbirinden ayıran en temel özellik araç şasisinin kendine özgü bir yapıda olup olmadığıdır. SUV araçlarda özel bir pikap ve şasi tasarımı bulunurken, Crossover araçlarda ise Hatchback, Sedan ve Station Wagon gibi şasiler kullanılır. Örneğin; BMW X5 modeli BMW şasisi kullandığı için sanılanın aksine SUV değil Crossover araçlardır.

MPV ve Off-road araçlar nelerdir?

Aile aracı olarak tasarlanan Mpv araçlar ise ferah, rahat ve konforlu sürüş sağlayan küçük araçlardır. Ford Grand C-Max, BMW 2, Citroen C4 Picasso ve Dacia Lody gibi otomobil markaları MPV araçlarına örnektir. Off-road araçlar ise arazi koşullarına uygun, engebeli, bataklık ve yokuşlu yollardan rahat geçen ve araç içi donanım özelliklerinin daha az olarak tasarlandığı onun yerine arazi sürüş kalitesinin artırıldığı 4×4 arazi araçlarıdır.

Satılık arazi araçları veya 4×4 arazi aracı fiyatlarını Tasit.com’dan elde edebilirsiniz. Ayrıca sahibinden SUV araçlar veya ikinci el SUV ve crossover araçlara Tasit.com’da ulaşabilir ve en yeni arazi araç modelleri ve markaları hakkında bilgi edinebilirsiniz.