Hizmet Teklifi AlAraç SatShell V Power Logo

Hemen Araba Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Taşıt kredisini ödeyemezseniz ne olur?

Sıfır km araçlar için alınan bir taşıt kredisinin geri ödenmemesi durumunda, yapılacak ilk şey, rehin aracın icra yoluyla satışını sağlamaktır. İkinci el otomobiller için alınan kredilerde aynı zamanda bir kefil söz konusu olduğundan aracın rehin alınması ile birlikte kefiller borçlu statüsüne girer.

Kredi notu sorgulama ve kredi sicil

Kredi talepleri değerlendirilirken tüzel veya gerçek kişiler hakkında not bazında sorgulama yapılabiliyor. Kredi notu sorgulama bu tarz bir işlemden oluşuyor. Kredi kartı borç ödemeleri, kredi geri ödemeleri, çek ödemeleri gibi ödemelerin zamanında yapılıp yapılmadığı durumu notlarla ortaya çıkıyor. Burada puanlanan tüzel kişilerin veya gerçek kişilerin ödeme alışkanlıkları oluyor. Kredi, kredi kartı, çek gibi ödemeler zamanında yapıyorlarsa geçerli bir kredi notu söz konusu oluyor. Dolayısıyla kredi sicili temiz görülüyor. Ancak düzenli yapılmayan hatta yapılmayan kredi ödemeleri, çek ödemeleri veya kredi kartı ödemeleri kredi sicilini bozuyor. Dolayısıyla kredi sicili bozulmuş bir tüzel kişi veya gerçek kişinin kredi, kredi kartı, çek defteri gibi talepleri bankalardan red görebiliyor.

Taşıt kredisini geri ödeme problemleri

Bütün kredi ödemeleri gibi taşıt kredisi geri ödemesinde meydana gelen aksaklıklar öncelikle sicile yansıyor. Taşıt kredisini ödeyemezseniz, öncelikle sicilin bozulması ile başlayan bir sürece giriliyor. Sıfır km. araçlar veya ikinci el otomobiller fark etmeden hepsi aynı etkiyi gösteriyor. Otomobil kredisi vadesinden bir gün, bir hafta veya bir ay sonra ödendiği taktirde geciken her zaman dilimi için sözleşmede söz konusu olan gecikme faizleri işliyor. Bunun yanında vadelere ait ödemeler kesintisiz şekilde üç ay yani doksan gün boyunca yapılmadığı taktirde, kredi sağlayıcısı yani bankalar resmi takibe alıyor. Bankaların üç ay gibi süreyi beklemeden kredi ödemelerinde yaşanan aksaklıklardan dolayı krediyi geri çağırma hakkı saklı bulunuyor. Banka istediği taktirde ilk aksatmada krediyi geri çağırma hakkına sahip. Ancak bu tutum çok sık uygulanmıyor.

Taşıt kredisi ve rehin edilen araçlar hakkında

Taşıt kredisinin vadeleri zamanında ödenmediği taktirde, yasal süre dolduktan sonra, icra davası söz konusu oluyor. Rehin edilen aracın ilgili bankaya teslimi gerekiyor. Akbank veya Garanti Bankası üzerinden  taşıt kredisi alarak sahip olduğunuz aracı bankaların ilgili şubesine teslim etmek gerekiyor. Teslim edilmediği taktirde bankalar araç için yakalama kararı çıkarılabiliyor. Araç icradan satışa çıkıyor. Açık artırma usulu ile satılan araçtan elde edilen bedel, icra müdürlüğü aracılığıyla bankaya aktarılıyor. Gecikme faizleri, ödenmiş kredi vadeleri, araç satış bedeliyle birlikte banka borcu karşılanıyor ise icra davası son buluyor.

Yeni eklenen ilanlar