Satılık arazi araçları ve SUV araçlar

Arazi araçlarından bahsedilirken gerçek arazi araçları ve Sporty Utility Vehicle adı altında toplanan SUV araçları anlaşılır. Suv araçlar arazi şartlarına çok da uygun olmayan özelliklerle otomobil üreticilerinin 2000’li yıllarda lüks segmentteki müşterilere sportif amaçlı ve asfalt kullanımına uygun araçlar üretmesi ile ortaya çıktı. Normal binek otomobillerle aynı kaporta ve şasi özelliği gösteren SUV araçlar yakıt tüketimini artırmamak için genellikle 2 ton altında ağırlığa sahip araçlardır. AWD çekiş sistemi ile piyasaya sürülen SUV araçlarından bazıları Kia Sorrento,   Volvo XC90, Nissan X-Trail ve BMW X5’tir. 4WD çekiş sistemi ise Grand Vitara ve Grand Cherokee gibi araçlar sportif ve lüks örnekleriyle arazi aracı sınıfından çıkıp SUV araç sınıfına giren araçlardan bazılarıdır.

J segmenti SUV ve Crossover araçlar nelerdir?

J segmentine dahil olan SUV ve crossover araçlar off road özelliklerinin yanında sürüşte de oldukça konforlu olmalarıyla dikkat çekiyor. Crossover araçlar, hafif arazi aracı özellikleri olan ve otomobil sistemi üzerine kurulu araçlardır. J segmenti SUV araçlar içerisinde, Audi Q7 ve Land Rover Discovery gibi modeller yer alırken crossover araçlarda ise Ford Kuga ve BMW X3  örnek gösterilebilir.

Arazi araçları nelerdir?

Arazi araçları ise basit bir motor anlayışına sahiptir ve yakıt tüketimi konusunda ekonomik olarak dizayn edilmiştir. Konfor ve araç içi özelliklerin kısıtlandığı arazi araçlarında arazi ve doğa koşullarına uygun araç özellikleri ön plana çıkar. SUV modellerin aksine manuel vites özelliklerine sahip olan arazi araçları otomatik vitesle aracı tercih ettiğiniz devirde kullanmaya izin vermediği için bu şekilde tasarlanmıştır. SUV modellerinden farklı olarak arazi araçlarında ekonomik denge sistemi de bulunmuyor. SUV araçlarının aksine maksimum hız limitinin 140 km/s olduğu arazi araçları şehir içi kullanıma çok uygun değildir.

4×4 araçlar ve MVP araçlar nelerdir?

Coğrafi koşullar nedeniyle tercih edilen araçlarda ise SUV veya arazi aracı olmasından çok 4×4 özelliği olması aranır. 4×4 ve iyi lastikli araçlar zorlu coğrafi koşullara sahip şehir ve bölgelere uygundur. 4×4 araçlarla doğada zorlu koşullar altında kullanılan off road araçları insanların birbirleriyle yarışma isteğine dönüşmüştür.

Multi Purpose Vehicle olarak adlandırlan MVP araçlar ise çok amaçlı kullanım için üretilen yüksek tavanlı, ferah ve geniş aile arabaları olarak adlandırılabilir. Ford B-Max, S-Max ve Galaxy modelleri, Toyota Verso ve Chevrolet Orland MVP araçlarına örnektir.

Satılık SUV araçlar, crossover araçlar, arazi araçları veya ikinci el arazi araçları ve SUV araçları fiyatları için internet üzerinden araştırma yaparak kullanım amacınız doğrultusunda sahibinden satılık SUV  araçlar veya 4×4 arazi araçları bulabilirsiniz.