Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Araba Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Taşıt kredisi ile alınan araç, kredi bitmeden satılabilir mi?

Taşıt kredisi kullanarak aracınızı yenilediniz ancak performansından memnun kalmadınız. Eğer aracınızı elden çıkartmak isterseniz, bankanın ileri süreceği şartlara hazırlıklı olmalısınız.

Gerekçesi her ne olursa olsun, içinize sinmeyen otomobil sizi mutsuz edecektir. Aklınıza gelen tek çare aracınızı satmak ise, kullandığınız araba kredisi karşınıza engel olarak çıkabilir. Oto kredisi kullanılan aracın satışı, taşıt kredisi kampanyası detayları arasında ulaşamayacağınız bir bilgidir. Bankaların web siteleri üzerinden düşük faizli taşıt kredisi araştırılabilir, banka faiz oranları incelenebilir, taşıt kredisi hesaplama araçları kullanılabilir, taşıt kredisi başvurusu yapılabilir fakat aracın satılması durumunda ne gibi şartlara maruz kalınacağı net olarak öğrenilemez.

Taşıt kredisi ile alınan araç, kredi bitmeden satılabilir mi?

Hem sıfır km araçlar hem de ikinci el otomobil kredisi kullanılarak satın alınan araçlar, taşıt kredisi vadesi dolmadan önce satılabilir. Bunu engelleyen herhangi yasa yoktur.

Burada karşılaşacağınız sıkıntı, otomobil kredisi veren Akbank, Garanti Bankası, Denizbank, TEB, İş Bankası ya da başka hangi banka olursa olsun, aracın üzerine rehin uygulamasından kaynaklı bir takım prosedürler olacaktır. Size en uygun taşıt kredisi kullandıran banka, borcun geri ödenmesini rehin yoluyla güvence altına alma seçeneğini şüphesiz kullanacaktır.

Taşıt Kredisi Vadesi Dolmadan Araç Nasıl Satılabilir?

Bu konuda karşınıza yaygın olarak kullanılan iki seçenek çıkar. İlk seçenek, taşıt kredisi borcunun alıcı tarafından tamamen kapatılması ve ardından devir işlemlerinin yapılmasıdır. Alıcı, bahse konu aracı istediği kişiye satabileceğine ilişkin noterden vereceğiniz bir vekaletname ile kendisini güvenceye alarak otomobil kredisinin tamamını kapatır. Banka rehin işlemini kaldırdıktan sonra, alıcı elindeki vekalet ile aracı üzerine geçirir.

Genel olarak uygulanan ikinci yöntem ise, alıcının aracın kullanım hakkına karşın taşıt kredisi borcunu ödeyeceği ve kredi kapandıktan sonra aracın mülkiyetini üzerine alabileceğine dair noterde sözleşme düzenlenmesidir. Sözleşme gereğince oto kredisi taksitlerini alıcı öder ve borç bittiğinde devir işlemleri gerçekleştirilir.

Alternatif Yöntemler de Kullanılabilir

Eğer satıcı yukarıdaki şartları kabul etmez ise, bankalardan uygun faiz oranlı tüketici kredisi temin ederek, sıfır ya da ikinci el taşıt kredisi kullanarak satın aldığınız aracınızın taşıt kredisi borcunu kapatabilirsiniz. Bu yolla borcu devralmakta tereddüt eden alıcıyı da elinizden kaçırmamış olursunuz.

Zor bir ihtimal olmakla beraber taşıt kredisinin devredilebilmesi de mümkündür. Alıcı, satıcı ve bankanın ortak rızası ile gerçekleşecek bu duruma bankalar genellikle olumsuz yanıt verecektir. Ancak krediyi devralacak kişinin kredi notu sorgulama sonucu sizinkinden yüksekse ya da aynı bankanın hatırlı müşterisi ise, bankalar inisiyatif kullanabilir. Ancak bu durumun nadiren gerçekleşeceği göz önüne alınarak diğer alternatifler üzerinde durulmalıdır.

Yeni eklenen ilanlar