Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Araba Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Taşıt kredisi ile araç satışı yaparken bilmeniz gerekenler

İkinci el otomobilinizi satılığa çıkardınız ve karşınızdaki kişi ikinci el taşıt kredisi kullanarak aracı alacağını belirtiyor. Böyle bir durumda bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken bazı şeyler olabilir.

İkinci El Taşıt Kredisi Nedir?

Bankadan bankaya göre değişkenlik göstermekle beraber, çoğunlukla 5 yaşa kadar olan ikinci el otomobillere taşıt kredisi fırsatları sağlanmaktadır. Bazı bankalar da kredi yaş sınırı 10 yaşa kadar uzatılmıştır. Denizbank, Garanti Bankası, İş Bankası, TEB ve Akbank gibi Türkiye’nin önde gelen bankaları en fazla 48 ay vade esnekliğinde avantajlı ve düşük faizli taşıt kredisi kampanyaları yapmaktadır. Ayrıca araç yaşına göre değişen faiz oranlarıyla da müşterilerine farklı seçenekler sunmaktadır.

Araç Alım-Satım İşleri Nasıl Oluyor?

Taşıt kredisi ile araç satışı yaparken, araç alım satım işlerinin nasıl olduğunu araştırmanız ve bazı önemli bilgileri öğrenmeniz lehinize olacaktır.

Öncelikli olarak ikinci el arabanızı satın almak isteyen kişi, taşıt kredisi kullanacaksa aracınızın ruhsat fotokopisini sizden talep eder. Daha sonra sizden aldığı ruhsat fotokopisi ve diğer başvuru evraklarıyla birlikte bankaya giderek taşıt kredisi başvurusunda bulunur.

Banka, kredi başvurusunu bazı kriterler doğrultusunda incelemeye tabi tutar. Başvuru sahibinin gelir seviyesi, kredi notu, mevcut borç durumu ve sigortalılık süresi değerlendirilir. Sonra en kısa zamanda olumlu ya da olumsuz karar verilir.

İkinci el taşıt kredisi alması uygun görülen müşteriye, banka parayı hemen vermemektedir. Öncelikle banka müşteri yoluyla size ulaştırılmak üzere bir dosya gönderir. Bu dosyada, taşıt kredisinin tüm detayları ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Konuyla ilgili bankayı aramanız ve doğruluğunu teyit etmeniz sizi rahatlatacaktır.

Arabanızı satın almak isteyen kişi ile beraber, notere giderek satış işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ardından yine noter satış onayı belgenizle bankaya giderek paranızı alabilirsiniz.

Satış Öncesinde Para Alınabilir mi?

Noterde satış işlemi olmadan önce paranızın tamamını peşin almak isteyebilirsiniz. Ama maalesef bu durum mümkün değildir. Bankalar, satış onayı belgesini görmeden önce parayı vermemektedir. Ancak müşteriden belli bir miktar parayı almanız mümkündür.

Bankalar, ikinci el taşıt kredisinde araç bedelinin tamamına kredi sağlamamaktadır. En fazla yüzde 70 oranındaki tutarı karşılamaktadır. Bu oranlar da yine bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Ancak kredi ile ikinci el otomobil almak isteyenlerin belli bir miktar peşinatı mutlaka olmak zorundadır.

Yeni eklenen ilanlar