Taşıt kredisi başvurusu onaylanmazsa ne yapabilirsiniz?

Günümüzde tüketiciler artan ihtiyaçlar doğrultusunda bankalardan sıkça kredi talebinde bulunuyor. En çok başvurulan krediler listesinde ise taşıt kredisi başlarda yer alıyor. Ancak her taşıt kredisi başvurusu, bazı sebeplerden dolayı olumlu sonuçlanmayabiliyor.

Yeni bir otomobile sahip olmak istediniz ve ihtiyacınız olan para miktarını bir bankadan taşıt kredisi çekerek karşılamayı düşündünüz. Ancak başvurunuz onaylanmadı. Peki taşıt kredisi başvurusu onaylanmazsa ne yapabilirsiniz? Yasal olarak bankalar, kredi taleplerini onaylamama hakkına sahip. Fakat onaylanmayan kredinin bir gerekçesi olmalı. Otomobil kredinizin reddedildiği durumlarda, öncelikle hatalarınızı tespit etmeli, izlemeniz gereken yolu belirlemeli ve eksiklerinizi tamamlamalısınız.

Her Şeyi Tekrar Gözden Geçirin

Bazen eksik bir belge veya yanlış bilgi, çok kısa sürede onaylanabilecek bir taşıt kredisi başvurusunun onaylanmamasına sebep olabilir. Bankanın taşıt kredisi şartları tekrar gözden geçirilmeli ve atlanan bir belge ya da bilgi olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Bazen de bankalar, gelir düzeyinizin oto kredisini karşılayamayacağına kanaat getirir ve başvuruyu reddeder. Örneğin, aylık geliriniz 2000 TL ve İş Bankası’nın taşıt kredisi kampanyasından faydalanarak 36 ay vadeli krediyle 50.000 TL’lik bir otomobil satın almak istiyorsunuz. Böyle bir durumda doğal olarak banka, kredi ödemelerinizi karşılayamayacağınızı düşünerek taşıt kredisi başvurunuzu reddeder. Bu gibi bir durumla karşılaşmamak için, varsa ek gelirlerinizi ya da diğer aile bireylerinin gelirlerini belgeleyerek bankayı kolayca ikna edebilirsiniz.

Başka Bankalarda Şansınızı Deneyin

Her bankanın taşıt kredisi prosedürü aynı olmayabilir. Bir bankanın taşıt kredisi dosya masrafı diğer bir bankayla aynı olmadığı gibi, kredi onay politikaları da farklı olabilir. Örneğin İş Bankası’nın onay vermediği bir müşteri, Akbank için taşıt kredisi vermeye uygun görülebilir. Tabii tersi de mümkündür. Ayrıca bankaların müşterilerini ve potansiyel müşterilerini değerlendirmek için belirlediği kredi sicil notu da standart değildir. Kredi başvurunuz bu sebeple onaylanmadığında, bir başka bankadaki kredi notunuzla tekrar değerlendirilebilirsiniz.

Kredi Geçmişinize Bir Göz Atın

Taşıt kredisi gibi yüklü bir meblağın talep edildiği durumlarda, tüm kredi geçmişiniz önemli bir rol oynar. Daha önce yasal takip sürecine giren borcunuz olduysa, kart veya kredi kartı ödemeleriniz düzenli değilse veya farklı banka hesaplarında borçlarınız varsa bankalar kredi geri ödemelerini karşılayamayacağınızı düşünür ve başvurunuzu onaylamaz.

Bu gibi durumlarda kendinize süre tanıyabilir ve bankanın gözündeki imajınızı düzeltebilirsiniz. Örneğin, düzenli ödeme yapmaya başlayarak ve hatta taşıt kredisi başvurusu yaptığınız bankayı, diğer borçlarınızı kapama konusunda yetkilendirerek işe koyulabilirsiniz.

Yeni eklenen ilanlar