Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Araba Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Taşıt kredisi başkasına devredilebilir mi?

Araç sahibi olmak isteyen pek çok kişinin kullandığı taşıt kredisi ödenemezse, başkasına devredebilme gibi bir alternatif vardır. Devir alacak kişinin ödeme gücü ve bankalardaki kredi notu uygunsa kredinin devri mümkündür. Ancak devir yapılacak kişinin kredi notu bankanın beklediği ölçüde yüksek değilse, geriye tek alternatif kalır. Krediyi devir almak isteyen kişi uygun olan bir bankadan kendi üzerine ihtiyaç kredisi çekebilir. Bu şekilde arabanın kredi borcu kapatılabilir.

Taşıt Kredisi Başkasına Devredilebilir Mi?

Sıfır ya da ikinci el araç almak isteyenlerin başvurduğu taşıt kredisi; piyasaların durumuna, faiz oranlarına ve bankaların yaptığı kampanyalara göre değişiklik göstermektedir. Sıfır arabalara taşıt kredisi çekmek daha kolayken, ikinci el arabalarda durum biraz daha zordur. Zira kredi ile alınan taşıt, borç bitinceye kadar bankanın ipoteğinde olduğundan, borç ödenemezse banka sıfır aracı rahatlıkla satabilir. Ancak ikinci el arabaları gerçek değerine satmak, bankalar için daha zorludur. İkinci el veya sıfır taşıtlar için kredi çekenler borçlarını ödeyemediğinde, ya aracı bankaya vermek ya da krediyi başkasının üzerine devretmek durumunda kalabilirler.

Taşıt Kredisini Başkasına Devretmek Hangi Durumlarda Mümkündür?

Öncelikle belirtmekte fayda vardır ki, taşıt kredisini başkasının üzerine devretmek, tamamen kredinin çekildiği bankanın inisiyatifine bağlı olan bir durumdur. Taşıt kredisinin devredilmek istenmesi durumunda, krediyi üzerine alacak kişinin de kredi notu, ödeme gücü gibi bileşenlerin araştırılması ve işlemlerin en baştan yapılması gerektiğinden, pek çok banka buna soğuk bakmaktadır. Ancak krediyi devralacak kişinin maddi gücü, ödeme imkanları devir edecek kişiden çok daha iyi ise, devir işlemi için bankalar kolaylık sağlamaktadır. Taşıt kredisinin devredileceği kişinin kredi notu düşükse, bu durum biraz daha zor olabilir. Ayrıca taşıt kredisi devredileceği zaman, banka işlemleri konusunda masraflar oluşmaktadır. Bu yüzden devir alacak olan kişinin, bu masrafları da ödemeyi kabul etmesi gerekir. Tüm koşullar uygun olduğunda, banka taşıt kredisi devir işlemi konusunda karar verebilir.

Taşıt Kredisinin Devredilemediği Durumlarda Borcu Ödemek İçin Başka Bir Seçenek Var Mıdır?

Taşıt kredisinin devredilmesi için bankaya yapılan başvurudan olumsuz sonuç alınması durumunda, aracı almak isteyen kişi kendi üzerine ihtiyaç kredisi çekebilir. Bu ihtiyaç kredisi ile araç sahibinin borcu bankaya ödenir ve borcu devir almak isteyen kişi ihtiyaç kredisini ödeyebilir. Bu sayede ödeme güçlüğü çeken kişi borcuna bir çözüm yolu bulabilir.

Yeni eklenen ilanlar