Taşıt kredisi alabilmek için gerekli evraklar nelerdir?

Bankalar taşıt kredisi başvurularında, müşterilerinden birtakım şartları yerine getirmelerini ve kredi başvurusu için bazı gerekli evrakların sunulmasını talep etmektedir.

Araç alımları için taşıt kredisi

Peşinatta eksiğinizin olduğu durumlarda, kredi kullanarak araç sahip olabilmek artık mümkün. Akbank, İş Bankası, TEB, Denizbank ve Garanti Bankası gibi seçkin bankalarda, araç satın almak isteyenler için farklı oran ve üst limitlere sahip taşıt kredileri mevcut. Tabii ki her kredi türünde olduğu gibi, taşıt kredisinden faydalanabilmek için de belli şartların yerine getirilmesi bekleniyor.

Kredi talebi için yerine getirilmesi gereken şartlar

Öncelikle alınan aracın fiyatına göre değişen belirli bir yüzde oranında peşinata sahip olunması gerekiyor. Bu oran, yeni düzenlemeye göre, 50.000 TL’ye kadar olan araç fiyatlarında, fiyatın yüzde 30’u olarak belirlenirken, 50.000 TL ve üzeri fiyatlarda, ilk 50.000 TL’nin yüzde 30’una ek olarak, geriye kalan meblağın da yüzde 50’si şeklinde belirlenmiştir. Örnek vermek gerekirse, 100.000 TL fiyatında olan bir araç için, öncelikle ilk 50.000 TL’nin yüzde 30’u, yani 15.000 TL ve geriye kalan 50.000 TL’nin yüzde 50’si, yani 25.000 TL, toplamda da 40.000 TL peşinata sahip olmanız gerekmektedir. Belli bir oranda peşinata sahip olunması gerekliliğinin yanında, taşıt kredisi veren bankalar, alınan aracın kasko sigortasının yapılmasını da zorunlu tutmaktadır.

Taşıt Kredisi alırken gereken evraklar

Taşıt kredisi başvurusunda bulunabilmek için öncelikle, kredi talebinde bulunulacak bankada, alınacak kredi türüne göre hazırlanan kredi başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, taşıt kredisi başvurusunda nüfus kağıdı, sürücü belgesi veya pasaport aslı ve fotokopisi, kredi başvurusunda bulunacak kişinin adına son dönem elektrik, su, telefon, doğal gaz faturaları veya ikametgah belgesi ve kredi başvurusunda bulunacak kişinin çalışma şekline göre istenen gelir belgesi ile başvuru yapılabilmektedir. Çalışma şekline göre istenen belgeler, ücretli çalışanlar, emekliler ve şirket sahiplerine göre değişiklik göstermektedir. Ücretli çalışanlar için istenen gelir belgesi, son 12 aya ait maaş bordrosu iken, emeklililer için, emekli tanıtım kartı ve emekli maaşını gösteren banka hesap cüzdanı ve şirket sahipleri için, güncel vergi levhası ve yıllık gelir vergisi beyannamesidir. Bu belgelerle beraber, alınan aracın, sıfır km. olması halinde, aracın proforma faturası veya alınan aracın ikinci el olması halinde, aracın ruhsatı gerekmektedir.

Yeni eklenen ilanlar