Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Cam Yükseltici Nedir?

 

cam kolu nedir ?Cam yükselticisi, araçlarda camlarınn yükseltilmesi ve indirilmesi konusunda işlem sağlar. BU sistem mekanik ve elektronik olarak mevcuttur. Araçlarda ilk rastlanılan cam yükselticileri, aracın kenarlarında bulunan, kanat şeklinde kapanıp açılanlardı. Bu anlamda görülebilecek en değerli örnek efsanevi Citroen 2CV modelidir. Aynı şekilde o dönemde sürgülü camlarda kullanılmaktaydı, örneğin Renault 4. Bu üretimlerde avantajlı olan, hem üretim maliyetinin düşük olmasıydı hem de araç içerisine su girmemesi. Cam yükselticilerinde ise, camın yönünü değiştirerek araca su girmesi söz konusudur. Bu sebeple kapıların alt kısmında su giderleri bulunmaktadır ve bunlar sayesinde su birikintisi engellenmiş olur ve bir akış sağlanmaktadır. İlk manuel pencere 1928 yılında hazır hale getirilmiştir ve içerisinde bulunan yay sayesinde, cam istenilen yükseklikte sabitlenmekteydi. Bu versiyona aynı zamanda kol çevirme aparatı denirdi.

Elektronik Cam Yükseltici

 

araba camı fiyatları oto camElektronik cam yükselticisinin doğum merkezi ABD idi ve bu uygulama ilk olarak 1941 yılında Lincoln aracında uygulanmıştır. Avrupa
da ise, elektronik cam yükseltici ilk olarak 503 BMW de uygulanmıştır. Günümüzde her sınıftaki araçlara elektrikli cam yükselticisi alanında uygulama yapılıyor. Cam yükselticisini devreye sokabilmek için, ya kapı kolu üzerine yada orta konsola, düğmeler yerleştirilir. Böylelikle cam yükselticisi, araçtaki yolcular tarafında yönetilebilir.
Arka koltukta konumlanan çocukların güvenliği içinse, arka camları bloke etmek mümkündür. Böylelikle sadece merkezi servis mümkün oluyor. Elektronik cam yükselticisinin çalışma şekli, elektromotora bağlı olmak üzere, silindir halatının harekete geçirilmesiyle olur. Silindir halatına bağlı olan çelik iplerin 2 ucu 1 devir esnasında bir ucu ipi bırakırken diğeri sarmaya başlar. Sarma esnasında takılma güvenliği ise, konulan sınırı aşması durumunda, cam yükselticisinin yönünü ters yöne çevirmektedir. Böylelikle konulan engel tekrar serbest bırakılabilir.

Yeni eklenen ilanlar