Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Araba Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Karoser Nedir?

Karoser, aracın yapısını tarif etmektedir. Karoserler, araçların farklı büyüklüklerine ve araç sınıflarına göre kategorize edilmektedir. İnşa edilen en yaygın olanları, açık, kapalı, karışık ve özel şekilli olan karoserlerdir.
Açık olan karoser yapısı, üstü açık – cabriolet, olanlardır. Üstü açık araçlarda, genellikle spor modeller baz alınarak tasarlanır, tek farkı ise, çatısının olmamasıdır. Durum itibari ile araçta oluşan fark, aracın dik ve sağlam duruşudur, bu anlamda araç tabanının, güçlendirilmiş bir zeminle dengelenmesi gerekir.
Roadster ve Targa modelleri de, açık karoser sınıfına dahildir. Kapalı karoser modeller ise limuzinlerdir. Limuzinlerin çatıları sağlam ve kapalı olmakla beraber, A-,B- ve C- sütunları ile tanınmaktadır. Limuzinler, iki veya dört kapılı olarak değişmekte olup bir çok değişik varyasyonlara sahiptir.

karoser nedir ?Karoser Çeşitleri

Arka basamak varyasyonlu olan limuzin, en dikkat çeken modeli olup, yolcu koltuklarının net bir şekilde, bagaj alanından ayrıldığını gözlemleyebilirsiniz. Arka çapraz karoser de ise, arka cam ile bagaj kısmı bir bütündür. Arka basamak varyasyonu ise, kombilerde, inşa edilirken tasarlanmaktadır. Arka koltukların yatay konuma getirilmesini sağlar ve bu sayede olağanüstü büyük bir alan sağlar.

Streç limuzinler ve targa model tavanlar karışık karoserler sınıfına girmektedir. Streç limuzinler geleneksel olup, sonradan uzatılmaktadırlar. Streç limuzinler genellikle özel günler için rezerve edilmektedir. Örneğin; düğün, jübile gibi.
Targa model tavanın açılımı, bir aracın tavanının orta kısmının çıkarılabilir olmasıdır. Bu tavanlarda güvenlik açısından bir üzengi sıkıca monte edilmiştir. Targa ise, Porsche ailesinden gelen ve korumalı
( patentli ) olan bir isimdir. 1965 yılında, 911 Porsche ile Targa, otomobil üreticisinde ismini duyurmaya başlamıştı. Karoser ile ilgili inşa normları ise DIN 70011 ve ISO 3833 ile sınıflandırılmıştır.

Loading
Yükleniyor..

Yeni eklenen ilanlar