Yükleniyor

Yağ Pompası Değişimi

Aracın yağ pompası değişim hizmeti

Fiyat için teklif alın

Ortalama hizmet süresi 40 Dakika

Yağ pompası, motor bloğunun içerisindeki pistonların düzgün yağlanarak herhangi bir sürtünme ve zorlanmaya maruz kalmadan sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan parçadır.
Yağ pompasının konumu araçlarda çeşitlilik gösterebilir. Bazı araçlarda motor bloğunun içinde, bazı araçlarda ise dışında konumlandırılmıştır. Bu yüzden öncelikle aracın yağ pompasının nerde bulunduğu öğrenilmelidir. Aracın yağ pompası eğer motor bloğunun içindeyse öncelikle motorun çıkarılması gerekir. Motor sökülüp çıkarıldıktan sonra yağ pompasının konumuna göre yağ pompasını çıkarabilmek için gerekli söküm işlemine devam edilerek motor parçalarına ayrılır. Eğer motor bloğunun dışındaysa yine yeri belirlenerek gerekli sökme işlemine devam edilir. Bazen de yağ pompasının sökülmesi için yağ karterinin sökülmesi gerekir. Yine karterin sökülmesi için motorun konumuna göre motorun çıkarılması gerekebilir. Genellikle yağ pompasının değişmesi için komple motor sökülür ve dışarda yapılır çünkü yağ pompasıyla ilgili arızalar kendini belli edecek seviyeye geldiğinde motorun birçok parçasına da zarar gelmesine sebep olmuştur bu yüzden motorun komple elden geçmesi gerekebilir.
Motor bloğundan ayrılan yağ pompası, sökülerek tamir ve bakımı yapılabilir. Eğer pompada fiziksel bir hasar yoksa muhtemelen sadece pompanın üzerindeki yağ tortularının temizlenmesi yeterli olacaktır. Tamir ve bakımı yapıldıktan sonra motor bloğu üzerinde çıkarılan yere geri takılır ve motor tekrar toplanır. Eğer pompa hasarlıysa değişim işlemi yapılır.

Bu hizmete parça değişimi dahil değildir, ihtiyaca göre böyle bir değişim söz konusu olabilir.

Belirtiler Nelerdir?

  1. Düşük yağ basıncı arızası
  2. Yüksek yağ basıncı
  3. Yüksek yağ tüketimi
  4. Motorda yağ kaçırma

Yapılan İşlemler

  1. Yağ pompasının yeri belirlenmelidir.
  2. Duruma göre motorun çıkarılması veya yağ pompasının üzerinde bulunan parçaların sökülmesi gerekir.
  3. Yağ pompası söküldükten sonra iç aksamı açılıp temizlenir.
  4. Pompada fiziksel bir hasar oluşmuşsa yenisiyle değiştirilir.
  5. Yerine takılıp motor toplanır.
  6. Motor yerine koyulup gerekli bağlantıları yapılarak değişim tamamlanır.

Yağ Pompası Değişimi Videoları

Bu Hizmeti Veren Garaj Sepeti Onaylı İşyerleri

Yağ Pompası Değişimi hizmeti veren undefined işyeri bulundu

Yağ Pompası Değişimi İşyeri