Yükleniyor

Şanzıman Değişimi

Aracın şanzıman değişim hizmeti

Fiyat için teklif alın

Ortalama hizmet süresi 1 Gün

Şanzıman otomotiv dünyasına Fransızcadan geçen, kelime anlamı “hız değiştirme kutusu” olan ve işlev olarak motordan aldığı hareket gücünü tekerleklere aktaran organ olarak tanımlanabilir. Aracın en önemli parçalarından biri olan şanzıman, vitesleri küçültüp ve büyütmeye yarayan ve böylece aracın hızına etki eden yapıdır. Basitçe açıklanacak olursa şanzıman sistemi; otomatik, yarı otomatik ve manuel olmak üzere üçe ayrılır. İçlerinden en yaygın kullanılanı manuel şanzımandır.
Vites çatalları, miller ve dişlilerden oluşan şanzıman; belirli bir düzenle çalışarak duran aracın hareket haline geçmesini, hareket halinde olan aracın durmasını, ileri ve geri hareket etmeyi sağlar.
Sıklıkla karşılaşılan şanzıman arızalarının genel nedeni vites değişiminin doğru şekilde yapılmamasıdır. Vitesin tam olarak değiştirilmemesi şanzımanın kısa sürede arızalanmasına sebebiyet verir. Şanzıman arızaları daha çok otomatik vites yapısında görülür.
Eğer arıza, şanzıman kutusuna bağlı balata dişlileriyle alakalıysa bu sorun düzeltilerek hallolabilir. Fakat aşınmalar ve yıpranmalar çok fazlaysa şanzıman kutusunun yenilenmesi gerekir. Otomatik vitesli şanzımanların değişimi manuel vitesli şanzımanlarla kıyaslanacak olursa daha pahalıdır. Bu tarz değişim ihtiyaçları duyulmaması için şanzıman bakımı doğru zaman aralıklarında yaptırılmalı ve ihmal edilmemelidir.

Bu hizmete parça değişimi dahil değildir, ihtiyaca göre böyle bir değişim söz konusu olabilir.

Belirtiler Nelerdir?

 1. Vites geçmez.
 2. Sabit bir viteste takılı kalır.
 3. Sadece belli viteslere geçer.
 4. Vites geçişleri olması gerektiği kadar kolay olmaz.

Yapılan İşlemler

 1. Araç gerekli işlemlerin yapılabilmesi için kaldırılır
 2. Şanzıman sıvısı boşaltılır
 3. Elektriksel bağlantılar çıkartılır
 4. Marş civataları sökülür
 5. Tork çevirici çıkartılır
 6. Şanzıman ağzı çıkartılır
 7. Travers çıkartılır
 8. Debriyaj kapağı çıkarılır
 9. Şanzıman çıkarılır ve değişim yapılır

Şanzıman Değişimi Videoları

Bu Hizmeti Veren Garaj Sepeti Onaylı İşyerleri

Şanzıman Değişimi hizmeti veren undefined işyeri bulundu

Şanzıman Değişimi İşyeri