Yükleniyor

Rot Başı Değişimi

Araç lift yardııyla kaldırılır, lastikler söküldükten sonra değişim işlemi yapılır ve geri montaj yapılır.

Fiyat için teklif alın

Ortalama hizmet süresi 20 Dakika

Bir otomobilin direksiyon simidi, direksiyon simidinin tekerlekleri çevirmesine yardımcı olan direksiyon dişlisine bağlanmıştır. Dümen dişlisi, rot başlarıyla tekerleklere bağlanır. Rot başının görevi tekerleklerin hizasını korumaktır. Lastiğin iç ve dış kenarlarından ayarlama sağlayarak yıpranmayı önler. Eğer aşınma olursa, tekerleğin ayarı bozulur ve arabayı kullanırken lastiklerin ve direksiyon simidinin sallandığı görülür.
Otomobilinizin direksiyon sistemi ve tekerlekleri kontrol edildiğinde, bağlantı çubuğu uçları kontrol edilmelidir. Rutin bakım ve servis sırasında lastikleriniz her zaman kontrol edilmelidir. Anormal aşınma ve yıpranma, bir tamirciye, rot başının bittiğini uyarır. Lastiklerinizde anormal aşınma ve yıpranma fark ederseniz, aracınızı bunu incelemek üzere uzman bir tamirciye götürmenizi öneririz.
Direksiyon simidini çevirdiğinizde, direksiyon dişlisi döndürülür ve sonuçta tekerlekler döner. Bu direksiyon dişlisi tekerleğinize, her tekerleği dengeli ve hizalanmış tutmaktan sorumlu bağlama çubuğu uçları vasıtasıyla bağlanır. Bağlama çubuğunun uçları tekerleği ayarlar; böylece lastiklerin içinde veya dışında aşınmaya olmaz.
Eğer rot başı işlevsiz hale gelirse, tekerlekler dengelenmez veya hizalanmaz. Bu sadece lastiklerinizi daha çabuk yıpratmayacak (dolayısıyla daha sık değişim gerektirecek) aynı zamanda direksiyon simidinizi sarsacak ve aracınız farklı yönlere doğru eğilecektir.
Rot başı değişimi sonrası rot balans ayarı yapılabilmesi için aracın tamirhaneye götürülmesi gerekir. Mobil tamir hizmetlerinde ne yazık ki bu işlem yapılamamaktadır.

Bu hizmete parça değişimi dahil değildir, ihtiyaca göre böyle bir değişim söz konusu olabilir.

Belirtiler Nelerdir?

  1. Aşınma sonucu tekerlek ayarının bozulması

Yapılan İşlemler

  1. Tekerlek sökülür
  2. Rot başını bağlayan cıvatalar sökülür
  3. Rot kolundan, rot başı sökülür
  4. Yeni rot başı takılır
  5. Tekerlekler yerleştirilir

Rot Başı Değişimi Videoları

Bu Hizmeti Veren Garaj Sepeti Onaylı İşyerleri

Rot Başı Değişimi hizmeti veren undefined işyeri bulundu

Rot Başı Değişimi İşyeri