Ücretsiz İşyeri AçAraç Sat
Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından anında teklif al, aracını hemen nakite çevir!

Hemen Sat
Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hasar Sorgula

Sonuç Nasıl Görünür?
finde car

Hasar Sorgulama Nedir?

Araç hasar sorgulama hizmetidir. Tramer veya tramer sorgulama ismiyle de bilinir. Bir aracın kaza geçmişini, kaza tarihi, nedeni ve hasar tutarı ile birlikte öğrenmenizi sağlar.

how works

Hasar Kaydını Neden Sorgulamalıyım?

İkinci el araç satın almadan önce, aracın hasar kaydını sorgulayıp kazası olup olmadığını, varsa hasar nedeni ve tutarını öğrenip satın alma kararınızı daha kolay verebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Araç hasar sorgulama hizmetidir. Tramer veya tramer sorgulama ifadeleriyle de yaygın olarak bilinmektedir. Plaka no veya şasi no ile aracın kaza geçmişini, hasar nedenini, tarihini ve tutarını kolayca sorgulayabilmenizi sağlar.

2. el bir araç satın almak istiyorsanız, aracın herhangi bir kazaya karışıp karışmadığını, kazası varsa nedenini, tarihini ve tutarını bilmeniz aracı alıp almama kararınız için çok önemlidir.

Ek olarak, eğer kendi aracınızı satmak istiyorsanız da, aracınızın hasar geçmişi konusunda, aracınızla ilgilenen kişilere bilgi verirseniz, size daha çok güven duymalarını sağlayabilirsiniz.

Araç hasar bilgilerini, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) sağlamaktadır. Hasar sorgu sonuçları ve araçlara dair geçmiş hasar bilgileriyle ilgili Tasit.com’un herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Tramer’in açılımı Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi Kurumu’dur. Türkiye’deki tüm sigorta verilerinin bir arada bulunduğu bir veri havuzudur.

Bu veri havuzunda, araçlarla ilgili de birçok detaylı bilgi bulunmaktadır. Tramer sorgulama ile bu veri havuzundan, herhangi bir aracın kaza geçmişini kolayca öğrenebilirsiniz.

Kaza geçmişi ve tüm hasar bilgilerini Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) sağlamaktadır ve 2003 yılından sonra, sigorta şirketlerinin ödediği kasko ve trafik sigortası hasarları ile sınırlıdır. Özetle, 2003 yılından daha öncesine ait tramer sorgu kaydı bulunmamaktadır.

Hasar kayıtlarında hatalı olduğunu düşündüğünüz bilgiler varsa sigorta şirketinizi arayıp bu bilgilerde düzeltme rica edebilirsiniz.

Araç hasar sorgula veya hasar sorgula işlemi gerçekleştirildiğinde, karşılaşılan bazı hasar nedenlerini anlamlandırmak zor olabilir.

Hasar Nedeni alanında yazan Çekme Belgeli, trafikten çekme belgesi ile çekilen, Hurda Belgeli ise hurda belgesi ile perte/hurdaya ayrılan araçları ifade etmek için kullanılır.

KTT’nin açılımı ise Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağı’dır. Aracın geçmişte bir kaza geçirdiği ve bu kaza sonucunda sürücülerin ortak bir tutanak düzenlediği anlamına gelmektedir.

Hasar tutarları, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne (SBM) iletilmeyen hasar kaydı sorguları ve Trafik hasarları ile ilgili hasar tutarı bilgileri verilememektedir.

Hasar sorgu geçmişi ile ilgili detaylı bilgileri sigorta şirketiniz aracılığıyla temin edebilirsiniz.