Tezeller Hakkında

Yaklaşık yarım asırlık bir geçmişe sahip ve Bursa’da kurulmuş olan Tezeller Karoseri Otomotiv; 1991 yılı sonunda gerçekleşen üretimi ile Türkiye’nin ilk çift katlı otobüs üretimini gerçekleştiren firma olarak tarihe geçmiştir.

Yakın zaman önce üretimi durdurma kararı alan firma, Bulgaristan, Suriye, Ürdün, Suudi Arabistan, Cezayir, Romanya, Polonya, Sırbistan, Karadağ ve Afrika ülkelerine Avrupa yönetmeliklerine uygun halk tipi yolcu otobüsü, alçak tabanlı otobüs modelleri, kişiye özel lüks yolcu otobüsü, çift katlı yolcu ve belediye otobüsü üretimi yapmıştır. Firma 2009 yılında Azeri Azauto firması ile birleşerek adını Tezauto olarak değiştirmiştir.

Tezeller Ticari Araçlar, Minibüs ve Otobüsler

Otobüslerin tamamını el ile üreten firma, bu sebeple daha kaliteli ve sağlam olduğunu iddia ederken otobüs karoserini de koltuk hariç tüm parçaları yerli olarak üretmiştir. Firma, 1992 ve 1993 yıllarındaki yoğun otobüs talebinin ardından 1994 yılında farklı marka şasiler üzerine otobüs karoserlerinin yapımına başlamıştır. 2012 yılına gelindiğinde motor olarak Euro 5’li MAN motoru ve ZF şanzıman kullanılan Tezeller Auto Bus LF1200 modelli alçak tabanlı otobüslerin tanıtımını gerçekleştirir. 12 metre uzunluğundaki otobüslerin tamamında ses ve görüntü kaydedici cihazlar bulunur. Üretilen araçların genel olarak ön göğüs tasarımı oval hatlara sahipken iç yapısı maksimum hacim sağlayabilmek adına daha çok köşeli hatlara sahip.

Firmanın ürettiği otobüslerin yanında 2004 itibari ile Teztiger (9 mt), Tezleopard (10,5 mt), Tezlion (12 mt) belediye tipi minibüsler ve sonrasında lüks tip servis araçları da bulunuyor. Halk otobüsü olarak yoğun ilgi gören aracın özellikle kısa şasiye sahip modeline İstanbul’da hala rastlanır. Kurulduğu ilk yıllardan itibaren asıl işi karoser olan firmanın modelleri, daha çok belediyeler tarafından tercih edilmiş olup ticari olarak üretilen araçları hala halk otobüsü olarak kullanılmaktadır.

Tezeller İkinci El Ticari Araçlar, Minibüs ve Otobüsler Tasit.com’da

Birçok farklı markaya ait ticari ve hafif ticari araç ilanını bünyesinde bulunduran Tasit.com; yaşadığınız şehirde bulunan Tezeller marka otobüs ve servis araçlarına ait ilanları da içeriyor. Tasit.com sitesinin farkı ise, Tezeller ve Tezauto markasına ait farklı otobüs ve minibüs modellerini sitede inceleyebilir, markaya ait tüm modellerin fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Türkiye’nin farklı illerinden binlerce ticari araç, hafif ticari araç, otobüs ve minibüs ilanının yer aldığı sitede, Tezeller markasına ait ikinci el araçlar ve farklı markalara ait araçlar arasında karşılaştırma yapma imkanına sahip olup en son gelişmeler hakkında bilgi alabilirsiniz. Siteden aynı zamanda ticari araç kampanyaları, ticari araç test sürüşleri ile ticari araç haberleri hakkında da bilgi edinebilirsiniz.