Tata Hakkında

Tata Motors Ltd., Hindistan’ın en büyük otomotiv şirketi olarak, ticari araç kamyon ve otobüste lider olup, hafif ticari araç pikap ve binekte ise ilk üç sırada yer alır. Şirket bugün, dünyanın dördüncü büyük kamyon ve ikinci büyük otobüs üreticisi konumundadır.

İlk aracını 1954 yılında üreten Tata, 1961 yılında tüm dünyaya ihracata başlar ve uluslararası pazarda hızla büyür. AR-GE çalışmalarının otomotiv pazarındaki önemini fark eden Tata, 2000 mühendis ve bilim adamıyla 1966 da kurduğu Mühendislik Araştırma Merkezi’nde gelişen teknoloji ile birlikte, güvenlikli araç tasarımı da yapmaya başlar.

2008 yılında tüm dünyanın merakla beklediği dünyanın en ucuz halk otomobili Tata Nano’yu piyasaya süren Tata, 2009 yılında ise Tata Prima Kamyon’un üretimine başlar. Prima kamyonları ile, güç, hız ve taşıma kapasitesiyle birlikte, kullanım ömrü boyunca düşük maliyetlerle kullanıcılarına en yüksek performansı sunar.

Tata Motors Ltd.’in Türkiye distribütörü, Türkiye pazarına girdiği 1997 yılından beri İsotlar Grup’dur. İlk yıllarda tek ve çift kabin olmak üzere 4×2 ve 4×4 çekiş seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunulan Tata pickup kamyoneti, 2005 yılında Tata Manza ve Tata Vista binek araçlar modelleri takip eder. Tata Kamyon ve Tata Nano ise henüz Türkiye’de satışta değildir.

Tata Hafif Ticari Araç Modelleri

Tata Motors, Türkiye hafif ticari araç pazarına Tata XT ve Tata Xenon ile girer. Özellikle uygun fiyatlı politikası ile öne çıkan Tata Kamyonetler, sürücülerinin konforlu bir yolculuk yapması kadar, ceplerini de düşünür.

Tata XT kamyonet, 140 beygir gücü, 1.4 tonluk taşıma kapasitesi ve farklı kasa seçenekleri ile her tür yola ve taşıma yüküne uygun olarak dizayn edilir. Tata XT, uzun burun mesafesi ile kaza anında sürücüyü korumayı da amaçlar. Yükseklik ayarlı hidrolik direksiyon ve yine yüksekliği ayarlanabilir farlar ise araçta standart özellik olarak sunulur.

Tata Xenon kamyonet ise, 2.2 L. Dicor dizel motoru ile 140 ps. güç üretir. Bu motorla yakıt tüketimi minimumda kalırken, hangi hızda kullanılırsa kullanılsın maksimum güç ve tork sağlanır. Ayrıca dizel motorların tersine Tata Xenon, çok sessiz çalışır. 4×2 ve 4×4 şanzıman ve 1 ton taşıma kapasitesi ile satışa sunulan Xenon’da, elektrikli ısıtmalı camlar ve elektrikli yan aynalar, arka koltuk çocuk kilidi ise diğer donanım özelliklerinin yanına eklenir.

Tata Hafif Ticari Araçlar Taşit.com ‘da

Pek çok farklı markada hafif ticari araç ilanlarını bir araya getiren Tasit.com ‘da, Tata ikinci el hafif ticari araçlar mevcuttur. Her türlü filtreleme kullanarak arama yapabileceğiniz sitede, hafif ticari araç haberleri, kampanyalarının yanı sıra, hafif ticari araç test sürüşleri imkanı da bulunur. Tasit.com ‘da başka marka kamyonetleri inceleyebilir ve Tata kamyonetlerle performans karşılaştırması da yapabilirsiniz.