Otokar Hakkında

1963’de “Magirus Deutz” lisansı ile otobüs üretimi yapmak üzere “Otobüs Karoseri Sanayii A.Ş.” adıyla kurulan Otokar, aynı yıl ilk şehirler arası otobüsünü hizmete sunar. Vizyonu; kendi AR-GE teknolojisini geliştirerek üretiminde yerli özelliğini korumak ve mükemmellik felsefesi ile müşterilerinin, çalışanlarının ve ortaklarının memnuniyetinde sürekliliği sağlamaktır. Otokar’ın kuruluş misyonu ise; ticari araç ve savunma sanayisi ürünlerini dünya çapında rekabet gücü olan ürünler olarak tasarlamak, üretmek ve pazarlamaktır.

Savunma sanayisi ve otobüs sektöründe lider olan Otokar, ticari ve hafif ticari araç üretiminin yanı sıra, Türkiye’nin milli ana muharebe tankı Altay’ın tasarım ve prototip üretimi projesinde de ana yüklenici olarak görev alır.

Otokar Ticari / Hafif Ticari Araç Modelleri

Otokar’ın 2013 yılında üretimine başladığı Atlas Kamyon, 8.5 ton azami yüklü ağırlığı ve sınıfının en yüksek taşıma kapasitesi ile yükünüzü hafifletmeyi amaçlar. İki farklı şasi seçeneği ile üretilen Atlas, iş kapasitenize ve ihtiyacınıza göre size; kısa şasi seçeneği ile 4.2 metre şasi uzunluğu ve 5.5 ton taşıma kapasitesi, uzun şasi seçeneği ile ise 5.2 metre şasi uzunluğu ve 5.4 ton taşıma kapasitesi sunar.

Atlas kamyon ve kamyonet, aynı zamanda düşük yakıt tüketimi, düşük bakım giderleri ve uygun yedek parça maliyeti ile ticari araçlarda beklentileri karşılar. Araçlarda standart olarak sunulan klima, ABS ve havalı imdat freni, 6 ileri vites sistemi, ferah kabin tasarımı ve geniş diz mesafesi ile uzun yolculuklar konforla tamamlanır.

Otokar Otobüs / Midibüs / Minibüs Modelleri

1969 yılında Türkiye’nin ve Avrupa’nın ilk küçük otobüsü olan minibüsü, toplu taşıma amaçlı olarak üreten Otokar, ilk şehirler arası otobüsünü ise 1963 yılında üretmeye başlar. AR-GE çalışmalarına yüksek bütçe ayıran Otokar, 2002 yılında küçük otobüs Sultan’ı, 2007 yılında ise orta boy otobüs olan Doruk’u üretmeye başlar. Bu iki otobüs aynı zamanda Eurobus Expo 2014 fuarında sağdan direksiyonlu versiyonlarıyla Avrupa’da da yerlerini aldılar. Kent otobüs modeli ise, Otokar’ın belediyeler için ürettiği toplu taşıma aracıdır. 2013 yılında toplam 148 milyon avroluk siparişle Otokar İETT’ye yeni “Kent” otobüslerini teslim etti. Kent DG, çevreci yaklaşımla yakıt olarak doğalgazı kullanırken, Kent U ise 76 kişilik oturma kapasitesi ve çevreci motoru ile dikkat çeker.

Şehir içi servis taşımacılığı için Tempo midibüsü üreten Otokar, özellikle  turizm amaçlı hizmet veren Sultan midibüs modelini de geliştirir. Sultan midibüs, 7,8,9,10 ve 12 mt. lik seçenekleri ile kullanıcılara geniş bir hizmet yelpazesi sunar. 25 koltuktan 55 koltuğa kadar seçenekleri bulunan midibüsün, Sultan Maxi, Sultan Mega, Sultan Comfort ve Sultan Mega Vip modellerinde ise mini buzdolabı, LCD ekran ve özel tasarım yolcu koltuklarını standart olarak kullanılır.

Yine şehir içi ve şehirler arası taşımada kullanılan Doruk orta boy otobüs ise; 9 mt ve 37/45 kişi ve 10 mt. ve 41/45 kişilik kapasitesi ile beğeninize sunulur. Doruk DG modeli yakıt olarak doğalgazı kullanırken, Doruk Elektra ise Otokar’ın elektrikli mini otobüsüdür. Doruk Elektra 6-8 saat şarj ile 280 km. yol kat eder.

Otokar Treyler / Nakliye Modelleri

Otokar, lojistik ve nakliye sektörü için ürettiği treylerlerde müşterilerine; tenteli modellerinde 90,93 ve 99 m3 iç hacim tercihi sunar. Ayrıca semi treyler ve kamyon üstü tankerler, bozulabilir gıda taşımacılığı için; Frigofririk treyler ve yurt içi nakliye için; platform, rulo, konteyner taşıyıcı, ikiz ve damper şasi seçenekleri ile her türlü yükü taşımaya imkan verir.

Otokar İkinci El Ticari Araçlar Tasit.com ‘da

Türkiye’nin en büyük ikinci el araç alım-satım sitesi olan Tasit.com ‘da, Otokar ikinci el ticari araçlar için açılmış ilanlara da ulaşabilirsiniz. Bulunduğunuz şehre, modele, km ve model yılına göre arama yapabileceğiniz gibi, dilerseniz vites seçeneklerini ve yakıt türünü de arama yaparken daraltabilirsiniz. Otokar ticari ilanları arasında karşılaştırma yapabilir, başka modellere ait ticari araçları da karşılaştırma listenize ekleyebilirsiniz. Ayrıca üye olmanız halinde son ticari araç haberleri ve ticari araç test sürüşleri hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.