Neoplan Hakkında

Üretim yapmaya başladığı ilk günden beri tasarımları çok beğenilen Neoplan, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra, o zamanlarda çok nadir olarak üretilen tamamen çelik gövde tasarım modelini geliştirir. 1953 yılına kadar hafif ticari araç kamyon şasisi üretimine ağırlık verse de, 1957 yılından ilk kez havalı süspansiyon yolcu otobüsünü hizmete sunar. 1961 yılında ise Cenevre Motor Show’da sergilediği büyük pencereli ve yuvarlak tasarımlı yeni otobüsü, büyük sükse yaratır. 1964 yılında ilk kez, 100 kişi taşıma kapasiteli çift katlı otobüs Skyliner geliştirilir. 1971 de üretilmeye başlanan Cityliner’in yeniliği ise sürücü kabini üzerinde bulunan yolcu platformu ve otobüsün içinde bir de tuvalet olmasıdır. 1973 de Jetliner, 1988 de ise Metroliner üretime başlar.

2003 yılında turneler ve rahat yolculuklar için tasarlanan Tourliner, 2004 yılında tasarımı yenilenen Skyliner, 2006 yılında ise yeni nesil Cityliner üretilmeye başlanır. 2004 yılından beri tüm otobüslerinde ESP, yani dönüşlerde devrilmeyi engelleyen elektronik stabilize programını kullanan Neoplan, 2008 yılından itibaren ise tamamen MAN Ticari Araçlar Grubu’na geçer. Bugün pek çok otobüs firması, yolcularını Neoplan marka otobüslerle taşır.

Neoplan Ticari Araç Modelleri

Neoplan, Cityliner ile yolcularına geniş pencereler ve cam tavan sunarken, sürücüsüne de son derece güvenli bir yolculuk sunar. ESP nin yanı sıra, şerit koruma sistemi olan LGS, acil fren destek sistemi EBA ve öndeki araçla mesafeyi sabitleyen ACC sistemi de bulunan otobüslerde, ayrıca yolcuların rahatlığı için bir de tuvalet bulunur.

Çift katlı otobüs olan Neoplan Skyliner ise, özellikle ikinci katta seyahat eden yolcularına cam tavan ile bir seyir terası havası sunar. Mevcut olan tüm güvenlik sistemlerini de bünyesinde barındıran Skyliner’da, sıcak ve soğuk ikramlar için bir mutfak mevcuttur.

Neoplan Tourliner ise geniş pencereleri ve yüksek tavanı ile diğer modellerden ayrılır. 3 farklı boyutta üretilen Tourliner, yine tüm güvenlik önlemleri ile birlikte aracın yerinin merkezden takip edilebilmesini sağlayan araç elektronik sistemine, 56 litrelik buzdolabına ve geniş bir mutfak dizaynına da sahiptir.

Jetliner ise, Neoplan’ın yeni üretimine başladığı ve daha önce üretilen otobüslerdeki tüm özelliklerin toplandığı bir modeldir. Amaç; yolculara lüks bir yolculuk sunmaktır.

Neoplan Ticari Araçlar Tasit.com ‘da

Türkiye’nin en büyük araç satış platformu Tasit.com ‘da, pek çok marka ile birlikte Neoplan ikinci el ticari araçlar da bulunur. Tasit.com’a üye olmanız halinde mail adresinize, ticari araç haberleri ve ticari araç kampanyaları ulaşır. Dilerseniz ticari araç test sürüşleri hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.