Mazda Hakkında

1920 yılında Toyo Cork Kogyo Co. Ltd adıyla Jujiro Matsuda başkanlığında kurulan Mazda, 1929’da makine araçları imalatından sonra ilk olarak 1931’de 3 tekerlekli motosiklet benzeri, aynı zamanda açık kamyonet olarak da adlandırılan MazdaGo’nun tanıtımıyla araç üretimine başladı. Araçlar, 1936 yılına kadar Mitsubishi firmasının bünyesinde pazarlandı. 1936 yılındaki bir pazarlama kapmayasında 4 MazdaGo Type-KC36 ve 1 MazdaGo Type DC Kagoshima’dan Tokyo’ya yaklaşık 2700 km bir karavanda gezdirildi. Bu 25 günlük kampaya başarısı ile Mazda, dünya araç piyasasında söz sahibi olmanın temellerini atmıştı. 2.dünya savaşında silah üretimine ağırlık veren Toyo Cork Kogyo, 1949 yılında MazdaGo’ların ihracatına tekrar başladı.

Motor Teknolojisi ve Model Çeşitliliği

1958’de 4 tekerlekli kamyonet Mazda Romper’in tanıtımı yapıldı.  Böylece Mazda ticari araç üretimine de başlamış oldu. Mazda, 2 kapılı yolcu aracı üretimine ise ilk defa 1960 yılında Mazda R360 Coupe ile başlamıştır.   Mazda Romper ve otomatik şanzıman içeren çeşitleriyle R360 Coupe oldukça başarılı bir satış adedine ulaşmıştır. Mazda, 1960’lardan itibaren Wankel döner motorunun geliştirilmesine yönelik büyük bir mühendislik çabası sarf ederken Wankel tipi motorların da tek üreticisi haline gelmiştir. Mazda Cosmo Sports, ilk döner motorlu araç olarak dikkat çekmiştir.

Mazda’nın ilk 4 kapılı yolcu aracı ise günümüzde yeni modelleri de olan 1962 model Mazda Carol 600 olmuştur. Mazda daha sonra lüks ve standart yolcu araç çeşitlerini arttırmıştır. Mazda’nın ilk pikap modeli aracı ise Mazda B Serisi 1500 Compact modelidir. Mazda’nın dünya genelinde en çok satan araba serilerinden bir diğeri ise RX serisidir. 1970 yılında, döner motora sahip 4 kapılı sedan Capella yani ilk RX2; 1979’da ise RX7 tanıtılmıştır. Ticari araç olarak döner motorlu otobüs de üreten Mazda, bu aracı sadece Japonya’da satmıştır.

Mazda,1979 yılında Ford Motor Company ile ortaklığa girdikten sonra, Ford ile birçok ortak projede yer alırken, 1983’de de şirket adı Mazda Motor Company olarak güncellenmiştir. Ford ile ortaklığı 2010 yılına kadar sürmüştür. Halen Ford’un Mazda’da hisseleri bulunuyor. Mazda yenilikçi ve gelişmeci misyonu gereği Amerika’da araştırma ve geliştirme merkezi kurmuş ve bu kıtada yolcu ve ticari araçlarda büyük popülerlik kazanmıştır. Sonraki yıllarda nispeten daha fazla yakıt tüketen döner motorlu modeller gözden düşmeye başlamıştır. Buna rağmen Mazda, döner motordan vazmeçmemiştir. Pistonlu motora da sırt dönmeyen Mazda,  döner motoru orta seviyenin üstü alıcılara hitap eden spor araçlarda( RX 7, RX 8, MX 5 Roadster) kullanarak tekrar piyasadaki gücünü korumayı başarmış ve döner motorlar tekrar popülerleşmiştir.

Mazda’nın, geçmişten günümüze otomobil sınıfında en çok sattığı ve satmaya devam ettiği 0 km ve 2.el araç modelleri 121, 323, 626, 929, 2-3-5-6, Lantis, MX, RX,CX, Xedos, Premacy modelleridir. Ticari, hafif ticari araçlarda ise kamyon-kamyonet ve minibüs türü olan B ve E serileri Türkiye’de ve dünyada en çok üretilen araçlardır.

Mazda İkinci El Ticari Araçlar Tasit.com’da

Mazda B 2500 serisine ait pikap kamyonet modeli BT-50 2.5D 4×2, tek kabin kasalı ve çift kabin Sdx modelleriyle Tasit.com’da sizlerle buluşuyor. Mazda B 2500, Türkiye’de  güçlü motoru ve çok yönlü işlerde kullanıma uygun olmasıyla hafif ticari araç sınıfında oldukça tercih ediliyor.

Mazda’nın E serisinde yer alan panelvan, camlıvan, ve açık kasa kamyonet seçenekleri; Mazda E 2200, Glass Van HD, Kasalı, Panel Van ile Tasit.com’da inceleyebileceğiniz diğer ticari araçlar olarak ön plana çıkıyor.

Mazda 2.el  ticari araçlar, arazi araçları ve otomobiller arasından dilediğinizi seçmek için; fiyat, model yılı, vites tipi, yakıt türü,  km, bulunduğu yer, ilan sahibi, renk, teknik özellikler, kasa tipi bazında filtreleme uygulayabilir, karşılaştırma yapabilirsiniz.

Ayrıca Tasit.com içerisinde Mazda haberleri, Mazda videoları, 2. el Mazda ilanları, 2. el ticari araç haberleri, ticari araç test sürüşleri bölümlerinden farklı model ve özellikte araçları karşılaştırarak satın alma konusunda daha sağlıklı ve hızlı karar verebilirsiniz.