MAN Hakkında

MAN firması ilk olarak 1870’li yıllarda tren ve vagon ihracatı ile Türkiye pazarına girmiştir. 1966 yılında ise Almanya dışındaki ilk üretim merkezini MAN Türkiye A.Ş. adıyla kurmuştur. Günümüzde Türkiye üretim merkezi ticari araç piyasasında önemli bir yer tutan otobüs kategorisinde, Ankara’nın Akyurt İlçesi’ndeki 317.000 metrekarelik dev üretim tesisleri ile en çok üretim yapan merkez konumuna gelmiştir. Firma Türkiye’den pek çok ülkeye ticari araç ihracatı gerçekleştirmeye başlamıştır.

MAN Teknolojisi

Man asırlık bilgi birikimiyle ticari araç teknolojilerinde sürekli bir geliştirme ve iyileştirme politikası uygulayarak teknolojisini zirveye çıkarmış bir kuruluştur. Ürettikleri araçlarda bu teknolojik birikimlerini TeleMatics, ProfiDriv, HydroPulser gibi sistemlerle hayata geçiren firma, bu sayede araçların sahip olduğu karmaşık teknolojilerin doğru kullanılmasını sağladığı gibi hatalı kullanım sebebiyle olaşabilecek sorunları da erken algılama sistemiyle tanılayarak üstün performansı garanti altına alır. Hem kapsamlı parça ve bileşen testlerinin hem de ticari araç test sürüşleri ve uygulamalarının titizlikle gerçekleştirilmesini sağlar.

MAN Ticari Araç Türleri

MAN deyince ilk akla gelen araç kategorisi ticari araçlardır. Bu alanda firmanın ürettiği pek çok otobüs modeli bulunmaktadır.

Şehir içi taşımacılık sınıfında MAN Lion´s City serisi ile rekabette öne çıkan MAN, Lion´s City GL CNG modeli ile en önemli sektörel ödüllerden birisi olan “Bus of the Year 2015” uluslararası ödülünü almıştır. MAN şehir içi otobüslerini çevreye duyarlı, çok az zararlı madde üreten, yüksek yolcu hacmine uygunluk ve ekonomik bir seçenek olma özellikleri öne çıkarmıştır.

Şehirler arası yolcu taşımacılığı kategorisinde ise MAN Lion´s serisi ile sektördeki yerini perçinlemiştir. Bunlardan MAN Lion´s Coach modeli; güçlü motorları, konforu ve en üst seviyedeki güvenlik uygulamaları ile öne çıkar. MAN Lion´s Regio modeli hem şehir içi orta mesafe hem de uzun yol seyahatleri için uygun oluşuyla, düşük yakıt tüketimiyle ve her çeşit yol şartlarındaki verimliliği nedeniyle tercih edilir. MAN Lion´s Coach Efficient Line modeli ise uzun mesafeli yolculuklarda adeta tüketim cimrisi oluşuyla, işletim, bakım ve onarım masraflarını asgariye indirmesi ve kullanım ömrünün uzunluğu ile otobüs işletmecileri için düşünülecek ilk seçeneklerden birisi olarak karşımıza çıkar.

MAN ticari araç üretiminde otobüsle birlikte önemli bir yer tutan kamyon kategorisinde uzun yol taşımacılığı için tasarlanan MAN TGX modeli, solo kullanım ve hafif römork çekme işleri için tasarlanan MAN TGM modeli ve yüksek taşıma kapasitesi ile göz dolduran MAN TGL ön plana çıkmaktadır. Tüm bu modellerde verimlilik, ekonomik olma ve konfor ortak özellikler olarak MAN’ın üretim anlayışını yansıtmaktadır.

MAN ikinci el ticari araçlar hakkındaki ilanları görüntülemek, ticari araç haberleri ve ticari araç test sürüşleri hakkında detaylı bilgi almak için Tasit.com’u takip edebilirsiniz.