Dorse Hakkında

1970’li yıllarda gelişen uluslararası ticaret ile Türkiye ticari araç filolarına katılan dorse, Amerikan yapımı olan “Dorsey Trailers” isminden esinlenerek ortaya çıkmıştır. Türk ticaretine ilk kez bu isimle girmiş olması nedeniyle ve söylenim kolaylığı ile kabul görüp, benimsenmiş, treyler ya da yarı römork olarak da tabir edilen bu araçların ismi dorse olarak kalmıştır.

Dorse Ticari Araç Özellikleri

Teknik olarak dorseler birbirinden farklı şekillerde imal edilebilirler. Özellikle taşınacak yükün özelliğine göre üretim niteliği belirlenen bu araçlar, açık ya da kapalı kasa olarak tasarlanır. Ancak dorsenin ölçü, ebat ve kara yoluna çıkma şartları, Kara Yolları Trafik Yönetmeliği 128. maddesinde detaylı bir şekilde yer alır.

Motorsuz bir araç olan dorse, özellikle tır veya kamyon gibi motorlu bir başka çekiciye bağlanmalıdır. En az bir dingil ile bağlanabildiği gibi 3 ya da 4 dingil ile de bağlanabilir. Üzerindeki yük ağırlığının bir kısmı bir çekici tarafından taşınırken, diğer bir kısmı da treylere bağlı dingiller ile taşınır. Resmi kullanım adı yarı römork olan dorse, çekici araca; yine çekici araç üzerinde bulunan king piminin girebileceği özel bölmeye, “king pimi” (kingpin) ismiyle tabir edilen, 2 inç ila 3,5 inç ebatlarında, flanşlı bir yapıdaki römork bağlantısı aparatı yardımıyla bağlanır.

Dorse Türleri

Taşımacılık sektöründe pek çok alanda kullanılan treyler, kuru yük taşımacılığı, tehlikeli madde taşımacılığı ve sıvı yük taşımacılığında da kullanılır. Taşıdığı yük özelliğine göre üretim şekli değişmektedir. Tenteli, perdeli, askılı, damperli dorseler olduğu gibi, cam dorsesi, çöp dorsesi, kamyon dorsesi, tanker, konteyner, lowbed, transmikser, frigrofik ( soğutuculu treyler), silobas (lpg gibi basınçlı madde treyleri) gibi çeşitleri de vardır. Yine her bir çeşidin kendine has farklı özellikleri bulunabilir. Örneğin, konteyner dorseler uzunluklarına göre 20’lik, 30’luk 40’lık 45’lik olabilirler.

Dorse İkinci El Ticari Araçlar Tasit.com’da

Her türlü taşımacılık ihtiyacına kolaylıkla cevap verebilecek nitelikteki bir çok ticari araca, Tasit.com aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Yine, dorse çeşitleri, hafif ticari araç çeşitleri, ikinci el ticari dorse, ticari araç haberleri, ticari araç test sürüşleri gibi pek çok ayrıntılı bilgiyi Tasit.com’da bulabilmeniz mümkün. Öte yandan, dorse ticari araç fiyatlarından, ikinci el fiyatlarından ve ticari araç kampanyalarından da haberdar olabilirsiniz.