DAF Hakkında

Kurucusu Hub van Doorne’nin önderliğinde kamyon kasası üretimine başlayan şirket, 1932 yılında adını “Van Doornes Aanhangwagenfabriek” (DAF) olarak değiştirmiştir. Ürettiği sağlam ve kullanışlı metal kamyon kasaları ile kısa sürede adını duyuran Hollanda merkezli üretici, 1936 yılında dünyanın ilk TIR konteynerini üreterek alanında adını tarihe kazımayı başarmıştır.

İkinci Dünya Savaşı sırasında trenlere monte edilen ağır zırhlı askeri taşıyıcıları üreten DAF, bu dönemden sonra İngiliz üretici Leyland’ın ürettiği motor bloklarını kullanarak kamyon, TIR ve otobüs üretimine başlamıştır. İlerleyen yıllarda kendi ürettiği motorların lisansını alan şirket, 1958 yılından beri tamamen kendi üretimi olan binek otomobilleri ve ticari araçları üretmektedir.

Teknolojide de Öncü

Avrupa’nın ilk tam otomatik vites aktarma sistemi olan Variomatic’in üreticisi olan DAF, bu teknolojiyi İsveç merkezli otomobil üreticisi Volvo’ya satmıştır. Ürettiği araçların sağlam ve kullanışlı olmalarının yanı sıra, üstün teknolojik donanımlarıyla da dikkat çekmesi, DAF’ın ününün kısa süre için öncü tüm Avrupa’ya, ardından da dünyaya yayılmasını sağlamıştır. Yetmişli yıllarda DAF, Almanya merkezli Magirus-Deutz, Fransa merkezli Saviem ve İsveçli Volvo ile birlikte Avrupa dörtlüsü olarak adlandırılan zamanının en yaygın otomobil üreticileri arasında yer almıştır.

Dünya Çapında Üretim

1987 yılında İngiliz Rover Grup bünyesindeki Leyland Trucks ile birleşerek DAF NV adını alan firma, 1996 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri merkezli PACCAR’ın bünyesinde bulunmaktadır. Ticari araç konusunda dünyanın en önemli isimlerinden biri olan ve Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Büyük Britanya, Almanya, Macaristan, İtalya, Polonya, Slovakya, İspanya, İsviçre ve Rusya gibi Avrupa ülkelerinden iştirakleri bulunun DAF, günümüzde üretimini Hollanda’nın Eindhoven şehrindeki merkezinin yanı sıra, Belçika’nın Westerlo, İngiltere’nin Leyland ve Brezilya’nın Ponta Grossa şehirlerindeki üretim tesislerinde sürdürmektedir. Küresel bir hizmet veren şirketin dünya çapından binden fazla bayi ve servis noktası bulunmaktadır.

DAF İkinci El Ticari Araçlar Tasit.com’da

Ağır ticari araç konusunda dünyanın lider markalarından biri olan DAF’nın Türkiye piyasasında çift katlı otobüs TSB 300’ün yanı sıra pek çok farklı otobü modeli ve CF, 105, 3300, ATI ve XF serisi kamyonları yer alıyor. İkinci el ticari araç piyasasında oldukça fazla rağbet gören DAF ağır ticari araçlar, kaliteli ve sağlam yapıları ile sıklıkla tercih ediliyorlar. Birbirinden farklı kullanım alanları ve özellikleri bulunan DAF ticari araçlar hakkında bilgi almak, fiyatları ve teknik özellikleri hakkında fikir sahibi olmak için ilanlara göz atabilirsiniz. Beğendiğiniz ilanları kaydederek, daha sonra yeniden görüntüleyebilirsiniz.