Bedford Hakkında

Bedford’un ilk modelleri olan AC ve LQ modelleri, 1929 – 1931 yılları arasında Luton’da üretilmiştir. Firma adını, üretim yaptığı, Luton’un, Bedfordshire’a ait bir yerleşim yerinden alır. İlk modellerden AC markanın daha hafif panelvanlarını temsil ederken, LQ ise orta ve daha ağır taşıtları, kamyonları gibi geniş bir yelpazeyi temsil etmiştir. 1929 senesinde üretime başlarken adını “Chevrolet Bedford” koymayı planlayan şirket, 1931 senesinde 2 tonluk ilk aracını ürettiğinde ismin başındaki Chevrolet’i atarak sadece Bedford olmasına karar vermiş ve araç piyasaya bu isimle çıkmıştır. Bedford’un başarısının en büyük parçası, günümüzde Chevrolet Stove Bolt 6 olarak bilinen 6 silindirli Chevrolet motorlarının temelini oluşturan motorların üretimini yapmış olmasıdır.

Bedford Hafif Ticari Araçları

1932 senesinde WS ve VYC modelleriyle kamyonetlerini üretmeye başlamıştır. Sonrasında ASYC ve ASXC ile hafif ticari araçlar pazarındaki varlığını büyütmüştür. Bu kamyonların AS serileri 1939 senesine kadar devam etmiştir. Bu sırada şirket 1933’ün Kasım ayında 3 tonluk WT serisini tanıtmıştır. 1939’lara gelindiğinde ise Bedford’da büyük bir canlanma gerçekleşmiştir. Bu canlanmayı tek başına HC serisinin üretiminin devam etmesi sağlamıştır. Çünkü Haziran ve Eylül ayları arasında 2. Dünya Savaşı için askeri amaçlı çok sayıda üretilmiş ve satılmıştır. Bedford 1945 senesine kadar tüm üretimlerini askeri amaçlı yapmıştır. Sivil pazar için üretimlerine ancak 1945 yılından sonra başlayabilmiştir.

Bedford Kamyonları

Bedford’un 1960 – 1970 yılları arasında ürettiği Bedford TK serisi arazi aracı, askeri araç, ticari araç ve itfaiye aracı olarak kullanılmıştır. Ayrıca sonradan “British Telecom” adını alacak olan İngiliz Posta Kuruluşu da Bedford TK serisinin bir varyantı olan Bedford MKs’i kullanmıştır. Serbest piyasa da rakibi olan Ford Transit’in gerisinde kalsa da, kamu kuruluşları tarafından yakıt tasarrufu sağlaması sebebiyle tercih edilen bir marka olmuştur. Aynı yıllarda Türkiye pazarında da büyük başarılar elde eden marka, günümüzde ikinci el piyasasında çok tercih edilen bir kamyon ve kamyonet markasıdır.

Bedford İkinci El Ticari Araçlar

Tasit.com ilanları arasında bulunan Bedford ikinci el ticari araçlar arasından dilediğinizi seçip farklı model ve markalarla karşılaştırma yapabilirsiniz. Dünyaca ünlü markaların ikinci el ticari araçlarını satın alacağınız sitemizde, ticari araç test sürüşleri ve ticari araç haberleri konusunda da detaylı bilgi alabilirsiniz.