Askam Hakkında

1962 yılında kurulan Askam, kamyon üretimine 1964 yılında başladı. 1991 yılında ise Hino motor işbirliği çerçevesinde kamyonet üretimine adım attı. Ve o dönemde Askam, ilk yerli kamyon üreticisi olarak hafızalara kazındı.

1962 yılında Chrysler markasının ortaklığı ile başlangıç yapan ve bugünlerde ortaklık yapısı değişen firma, Fargo ve Desoto markalarının da satışını gerçekleştirdi. Uzun yıllar devam eden Askam kamyon üretimi,  2007 yılından bu yana durduruldu. Firma tarafından kamyon ve ticari araç üretimine son verildiği kamuoyuna açıklandı. Hali hazırda kamyon ve ticari araç sahiplerinin yedek parça sorunu ile karşılaşmaması için yedek parça üretimine devam ettiği duyuruldu.

Askam Kamyon ve Kamyonet

Türkiye’deki ticari araç ve kamyon piyasasında geniş bir kitlenin uzun yıllar boyunca ihtiyaçlarına cevap veren Askam, nakliye sektörünün en önemli destekçisi konumundaydı. AS serisi kamyonları ve ticari araçları, tasarım olarak konforlu bir sürüş imkanı sundu. Askam markası, kamyon, kamyonet, ticari araç pazarında Fargo ve Desoto seçenekleriyle bugüne kadar geniş bir araç yelpazesi oluşturdu. Dodge markası ile taşımacılık pazarını destekleyen Askam, gelen talepler doğrultusunda mevcut kamyon/kamyonet modellerini geliştirerek yeni modeller üretti.

Ticari araç taleplerinin artması sonucu, 2005 yılı itibariyle Fargo Hi-Ex piyasaya tanıtıldı. Hi-Ex Askam’ın ürettiği son araçtı. Hi-Ex modelinin çıkış tarihi baz alındığında ticari araç kategorisinde iç derinliğinin fazlalığı vurgulandı. Test sürüşleri sonucunda AR-GE yetkililerinin yaptığı açıklamalar, Hi-Ex modelinin yakıt tüketiminde diğer modellere kıyasla daha ekonomik olduğunun altını çizdi. İç hacminin genişliği, yük taşıma konforu sunması, Hi-Ex’i o dönemin en popüler aracı haline getirdi. Fargo markası bünyesinde üretilen bu araç, ticari araç sektörüne dönemin teknolojisini yansıttı.

Askam Kamyon Modelleri

Bilindiği üzere Askam, yedek parça üretimi konusunda hizmet vermeye devam ettiğini açıkladı. Bununla beraber, ticari araç piyasasında Askam, sahip olduğu modellerle sizler için birbirinden farklı seçenekler sundu.

Askam kamyon ve ticari araç modelleri, Fargo ve Desoto markalarıyla Hi-Ex ve AS serisinde öne çıktı. Bu doğrultuda, küçük ticari araç kategorisinde farklı seriler de üretti. Dodge kamyon modelleri, Askam’ın kamyon üretiminin önemli bir bölümünü oluşturdu.

Askam İkinci El Ticari Araç seçenekleri

Tasit.com, Askam ve buna benzer pek çok marka hakkında ticari araç haberlerini ve ticari araç sürüşleri hakkında detaylı bilgileri sizler için bir araya getirdi.