Anadol Hakkında

Vehbi Koç tarafından kurulan Otosan Otomobil Sanayi A.Ş.’nin 1966 yılında üretime başladığı Anadol, Türkiye’de seri üretimi gerçekleştirilen ilk otomobil markasıdır. Dönem şartlarında sınırlı sayıda araç üretilebilecek olması ve sac karoserin üretim maliyetinin yüksek olması sebebiyle Anadol, fiberglas gövdeye sahip olmasıyla da tarihe geçmiştir. 1984 yılında durdurulmuş olsa da, Ford motorlu 500 ve 600D modeline sahip Anadol pikapların üretimi 1994 yılına kadar devam etmiştir.

Anadol Ticari Araçlar

Türkiye’de sanayileşmenin ve iç ticaretin de gelişmesi ile özellikle küçük esnaf için yine küçük ölçülerde kamyonet ihtiyacı ortaya çıkar. Anadol; kamyonet ile ilgili ilk çalışmalarına 1970 yılında başlamıştır. 1971 yılında ise Otosan, sac kasalı fiber kupalı 500 modeli ile seri üretime geçmiştir. 1300 cc benzinli motorla üretilen ilk Anadol kamyonetler, 1980’den itibaren 1200 cc dizel motorla da üretilmiştir. Daha sonra 1600 cc’lik benzinli motor ve nihayet 1983 sonrasında 600D olarak üretilen Anadol kamyonetler 1900 cc dizel motor ile donatılmışlardır. 1971 yılından 1991 yılına kadar geliştirilen motorları ve yenilenen iç dizaynları ile Anadol ticari araçların 36.892 adet satışı gerçekleşmiştir.

Üretimi durdurulan, 1991 yılına kadar ikisi benzinli ikisi de dizel olmak üzere dört farklı hacimde üretilen Anadol kamyonetler, birçok kamu kuruluşunda yıllarca hizmet vermiş olup talebin yetersiz olduğu dönemlerde özellikle A2 modelleri kesilerek kamyonet yapılmıştır. Anadol kamyonetler; çürümüyor oluşu, tam şasisi, sağlam motoru ve düşük bakım masrafları sebebiyle mevzuata da uygun olarak birçok A2 ve hatta A1 modeli kesilerek kamyonet yapılmıştır. Klasik kabul edilen Anadol binek araçlar koleksiyoncular tarafından korunurken; kamyonetler günümüzde küçük esnaflar tarafından hala kullanılır.

Anadol İkinci El Ticari Araçlar Tasit.com’da

Farklı markalardan binlerce ticari ve hafif ticari araç markasına ait ilanı bir araya getiren Tasit.com’da Anadol kamyonet ve Anadol pikap modellerine de ulaşabilirsiniz. Anadol ticari araç modellerine ait ilanları inceleyebilir, Anadol ticari araç fiyatları hakkında bilgi alabilir, yaşadığınız şehirde bulunan Anadol marka, satılık ikinci el ticari araç ilanlarını bulabilirsiniz. Aynı zamanda Tasit.com ofisine misafir olan 50 yıllık efsane Anadol ‘un hikayesini foto galerimizde inceleyebilirsiniz.

Türkiye’nin farklı illerinden binlerce ilanın yer aldığı sitede Anadol ikinci el ticari araçlar ve farklı markalara ait araçlar arasında ticari araç karşılaştırması yaparak ihtiyacınıza uygun modeli bulabilirsiniz. Sitede aynı zamanda ticari araç test sürüşleri hakkında bilgi alabilir; ticari araç kampanyaları, ticari araç haberleri ile en son gelişmeleri öğrenebilirsiniz.