Taşıt Kredisi Hesaplama nasıl yapılır?

Hayalinizdeki araç tam da karşınızda duruyor fakat ulaşamıyorsanız taşıt kredisi almanın tam zamanı. Taşıt kredisi almaya karar verdiniz ve başladınız taşıt kredisi hesaplamaları yapmaya… İçinden çıkamadınız mı? Kendinizi hiç yormayın. Artık bankaların İnternet üzerinden hizmete sundukları kredi hesaplama araçları ile şubeye bile gitmeden taşıt kredinizi kolayca hesaplayabilirsiniz. Kredi hesaplama araçları ile almak istediğiniz taşıt kredisi miktarının faiz oranı, ödeme tutarı, kredi vade tutarı ve masraf hesaplamalarını oturduğunuz yerden kolayca öğrenebilirsiniz.

Güvenilir bir bankadan taşıt kredinizi anında çekmek istiyorsanız; Akbank, Türkiye İş Bankası ya da Garanti Bankası gibi Türkiye’nin önde gelen bankalarından birinin internet sayfasına girebilir, ana sayfada karşınıza çıkan kredi hesaplamaları kısmından; kullanmak istediğiniz kredi türünü (taşıt kredisi) seçebilirsiniz. Almak istediğiniz kredi tutarını ve vade süresini de belirledikten sonra istediğiniz ödeme planıyla kredi başvurunuzu yapabilir, kısa sürede kredinize kavuşabilirsiniz.

İkinci el taşıt kredisi hesaplama nasıl yapılır?

Taşıt kredisi sadece sıfır kilometre araçlar için sunulan bir kolaylık değildir. Taşıt kredisi almak istediğiniz araç ikinci el de olsa artık tüm bankalarda hem sıfır taşıt kredisi hem de ikinci el taşıt kredisi kolaylıkları sunuluyor. Ancak ikinci el taşıt kredilerinde bazı bankalar, sıfır kilometre taşıtlara sunduğu kolaylıkları sağlamıyor. Genellikle ikinci el araçlara uygulanan faiz oranı, dosya masrafları ve kredi sigortaları, sıfır kilometre araçlara göre daha yüksek miktarlarda uygulanıyor. İkinci el araçların taşıt kredilerinde uygulanan bir diğer dezavantaj ise yaş sınırına uygulanan faiz oranları.

Taşıt kredisi alabilmek için gerekli şartlar nelerdir?

Taşıt kredisi alabilmenin ilk şartı 18 yaşından büyük olmaktır. Sürekli bir gelirinizin olması ve bu geliri belgelendirmeniz gereklidir. Kredi hayat sigortası, kasko sigortası ve ferdi kaza sigortası yaptırmanız da gerekiyor. Ayrıca alacağınız kredinin aylık taksiti, hane halkının aylık ortalama gelirinin yüzde 50’sini geçmemelidir. Taşıt kredisi alabilmeniz için aranan son şart ise satın alacağınız araç üzerine rehin konulması şartıdır.

Bankalar taşıt kredisi kredilendirmesini nasıl belirliyor?

Bankalar taşıt kredisi kredilendirmesini, alacağınız aracın piyasa değerine bakarak belirliyor. Şöyle ki; almak istediğiniz araç 50 bin TL’nin altında ise bankalar bu aracın piyasa değerinin yüzde 70’ine kadar kredilendirme yapıyor. Aracın piyasa değeri 50 bin TL’nin üzerinde ise bankalar bu aracın ilk yarısına yüzde 70, ikinci yarısına ise yüzde 50 oranında kredilendirme yapıyor. Taşıt kredisi hesaplama araçları, sisteme gireceğiniz kredi tutarını, vade süresini ve dosya masraflarını da göz önünde bulundurarak, toplamda kredinize uygulanacak faiz oranına, aylık ödemenize ve masraf bilgilerine anında ulaşabilmenizi sağlıyor.

Yeni eklenen ilanlar