Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Taşıt kredisi çıkmama nedenleri nelerdir? Taşıt kredisi hangi durumlarda reddedilir?

Araba almak isteyenlerin tercih edebileceği farklı oran ve üst limitlere sahip taşıt kredileri bulunuyor. Fakat bazı durumlarda tüketicinin kredi talebi reddediliyor. Bunun bir sonucu olarak, ”Taşıt kredisi çıkmama nedenleri nelerdir? Taşıt kredisi hangi durumlarda reddedilir?” soruları da araç satın almak isteyenler tarafından sıkça soruluyor.

Neden Kredi Çekemiyorum?

Her bankanın kendine göre belirlediği kredi değerlendirme ölçütleri vardır. Genellikle pek çok kullanıcının kredi talebi, bankaların belirlediği ölçütlerin dışında kaldığı için reddedilir. Bankaların ticari amaçlı bir kuruluş olduğunu ve size kredi veremedikleri zaman en az sizin kadar üzüldüğünü unutmamalısınız. Siz de ‘’Neden kredi alamıyorum?’’ diye düşünenlerdenseniz bazı unsurlara dikkat etmelisiniz.

Hangi Durumlarda Kredi Alamazsınız?

  • Kredi başvurusu yaptığınız zaman gelir beyan etmiş ama bunu belgelememişseniz kredi alamazsınız.
  • Belgelediğiniz geliriniz ile bankadan talep ettiğiniz kredi tutarı arasında, büyük bir fark varsa krediniz onaylanmayabilir. Taşıt kredisi hesaplamada genellikle bu kriter temel alınır.
  • Bankaların yaptığı gözlemler sonucunda tüketicinin son bir yıl içinde kredi ödemelerinde ve kredi kartı ödemelerinde istikrarsızlık tespit edilmiş ve ödeme işlemlerinde en az 4 ve daha fazla olmak üzere gecikme yaşanmışsa bankanın size güveni sarsılacak ve kredi vermek istemeyecektir.
  • “Kara liste” ismi verilen uygulamada, kredi sicilinizde bir idari takip ya da yasal bir geçmiş varsa kredi başvurunuz reddedilir.
  • Kredi başvurusu yapan kişi, daha önce başka bir arkadaşının borcuna kefil olmuş ve borç sahibinin ödeme yapmaması nedeni ile yasal takibe alınmışsa krediniz onaylanmayabilir.

Kredi Başvurusu Reddedilirse Ne Yapmak Gerekir?

Bazen bankaya eksik ya da yanlış bilgi vermeniz nedeni ile de kredi başvurunuz reddedilebilir. Bu gibi durumlarda öncelikle bankanın kredi onay sürecindeki kriterlerini ve düşüncelerini anlamalısınız. Pek çok bankanın politikalarında farklılık vardır.

Bankalar da kâr amaçlı birer ticari kurumdur ve kurumun sürekliliği için kredi vermesi gerekir. Banka ve kredi başvurusu yapan kişilerin arasındaki ilişki ticari bir ilişkidir ve her iki taraf da riskini, kazancını hesaplar. Başvuru yaptığınız banka kredi başvurunuzu onaylamadıysa, diğer  bankalara da kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Örneğin, TEB Bankası sizin taşıt kredisi başvurunuzu reddetmiş ise şansınızı bir de İş Bankası’nda deneyebilirsiniz. En uygun taşıt kredisi veren bankaları küçük bir araştırma ile öğrenebilir ve politikaları size en uygun olan bankadan kredi çekebilirsiniz.

Yeni eklenen ilanlar