Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Araba Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Taşıt kredisi borcu olan ikinci el otomobiller satın alınabilir mi?

Taşıt alım – satımı söz konusu araç üzerinde, kredi borcu var ise; alıcı ve satıcı arasındaki alışverişi, noter aracılığıyla sözleşme üzerinde düzenleyerek mümkün oluyor.

Otomobil kredisinden dolayı borçlu olan araçların satış işlemleri

Taşıtlar  birçok nedenden dolayı borçlu dönemlerinde de satışa çıkarılabiliyor. Satıcı, araç üzerinde bulunan borcu kapatmakla yükümlü oluyor.

Taşıt kredisi borcu olan ikinci el otomobiller, aracın kredi borcu kapatılmak suretiyle satın alınabiliyor ve yasal devir işlemleri yapılabiliyor. Araçları satın alırken gerekli olan araştırmaların yapılması gerekiyor. Aracın güncel borç bilgisi ve varsa borcunun kapatıldığına dair bankadan alınan resmi onaylı yazı alınması gerekiyor.  Araca biçilen değer üzerinden, kapatılması gereken taşıt kredisi borcu bankaya aktarılıyor, borç kapatılarak araç devir işlemleri yapılabiliyor. Araçların satın alınmasının önünde hiçbir engel olmuyor. Bu işlemleri engelleyen herhangi bir yasal prosedür bulunmuyor.

Araç kredisi borcu olan bir aracın alımı

Burada önemli olan alıcı ve satıcı arasındaki güven ilişkisi. Taşıt kredisi olan araç şu şekilde satın alınabiliyor: Araç borcu kapatılarak alım ve satım işlemi yapılıyor. Noterden vekalet alınıyor. Bu vekalet içeriğinde, satıcıdan alıcıya aracı istediğine satabileceği konusu yer alıyor. Bu işlemin ardından bankaya gidilerek aracın borcu ödeniyor. Trafikten alınacak yazı ile aracın devir işlemi gerçekleşiyor.

Taşıt kredilerinde borçlu, krediyi kullanan tüzel veya gerçek kişiler oluyor. Araç üzerinden yapılan işlemlerde araç bir nevi teminat görevi görüyor. Dolayısıyla  üzerinde taşıt kredisi borcu olan aracı satın alacak kişi, ikinci el otomobiller için uygun olan taşıt kredisine başvurabiliyor. Otomobil üzerinde bulunan taşıt kredisi kapatılınca, aracın devri yapılıyor. Böylelikle bir önceki araç sahibinin taşıt kredisi borcu kapanıyor ve araçla ilgisi kalmıyor.

Otomobil kredisi borcu olan araçlar

Taşıt kredisi için araç devrinin yapılması temel şarttır. Devir işlemi yapılmadığı taktirde, rehin işlemi de gerçekleşemez. Dolayısıyla oto kredisi almak da mümkün olmaz. Doğru bir satın alma sürecinde eskiye ait bütün kredi borçlarını kapatarak araca sahip olmak gerekir. Noter onaylı evraklarla birlikte satın alma sağlıklı olur.

Kredi borcu olan araçlar kredi ile alınmak isteniyorsa, Garanti Bankası, Akbank, Denizbank gibi bankalar farklı prosedürler sunabilir. Örneğin Denizbank kredi borcu kapandıktan sonra taşıt proforma değerinin yüzde 50’si kadar kredi kullanımına imkan sağlıyor. Başka bir yöntemde ise  alıcı ve satıcı bir sözleşme yapıyor. Sözleşme noter huzurunda düzenleniyor. Aracı alacak kişi aracın taksitlerini ödüyor ve borç bittiği zaman devir işlemi tamamlanıyor.

Yeni eklenen ilanlar