Taşıt kredisi araç fiyatının tamamına çekilebilir mi?

Günümüzde taşıt kredisi kullanmak artık oldukça kolay. Tek yapmanız gereken aracınızın fiyatını belirlemek, kredi seçeneklerini kıyaslamak ve başvuruda bulunmak.

Banka şubelerini gezmekten yorulanlar için, hayatı her alanda kolaylaştıran internet, araba kredisi seçeneklerine birkaç tıkla ulaşmanızı sağlar. İster bankaların kendi web adreslerine göz atıp taşıt kredisi kampanyası detaylarına ulaşabilir, isterseniz bu amaçla hizmet veren sitelerden yardım alarak düşük faizli taşıt kredisi sorgulaması yapabilirsiniz. Online olarak banka faiz oranlarını inceleyebilir, taşıt kredisi hesaplama araçlarından yararlanabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Başvurusunda Hangi Belgeler Aranır?

Otomobil kredisi kullanabilmek için öncelikle 18 yaşının üzerinde olmak, risk ve istihbarat sorgulamasından geçmek gerekir. Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ile birlikte gelir durumunu gösteren belge ve fatura ya da noter satış sözleşmesi aranılan belgelerdir. Eğer ticari araç için başvuruda bulunuluyorsa son 3 yıla ait bilanço ve gelir tablosu, vergi levhası, şirketler için Ticaret Sicil Gazetesi, imza sirküleri, ortakların ve gereği halinde kefillerin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi istenilecek belgeler arasındadır.

Bankadan bankaya farklılık göstermekle beraber kimi zaman kefil talep edilebilmekte, şahıs sigortası, kasko ve rehin alma koşulları uygulanabilmekte, gayrimenkul geliri olanlardan tapuları istenebilmektedir.

Taşıt Kredisi Araç Bedelinin Ne Kadarını Karşılar?

Araba kredisi vadeleri, ihtiyaç kredilerine göre daha uzun belirlenir ve faiz oranları daha düşük seviyededir. Bankalar kaskoyu da kendilerinden yaptırmak kaydıyla faiz puanlarında indirime de gidebilmektedir.

Sıfır km. araçlar için, kredi faiz oranlarının seyrine ve satın alınma dönemine göre değişiklik gösterse de, yüzde 70 – 90 aralığında kredi kullanılabilir. İkinci el otomobiller için kasko bedeli üzerinden farklı miktar ve oranlar uygulanması söz konusudur.

Peki taşıt kredisi araç fiyatının tamamına çekilebilir mi? Özel zamanlarda, sıfır otomobillere yüzde 100 oranında kredi kullanımı mümkün olabilir. Yılsonu hedeflerini tutturmaya çalışan, yeni araçlarının satışını arttırmak isteyen bayiler bankalarla özel anlaşmalara giderek, araç bedelinin tamamına kredi verilmesini olanaklı kılar. Ancak optimum koşullar, özellikle ikinci el otomobil kredisi kullanırken, hazırda paranızın bulunmasını gerekli kılar.

Taşıt Kredisi Kullanım Şartları İyi Araştırılmalıdır

Üzerine kredi kullanılan taşıtlar genelde bankaca rehin alınır. Rehin işlemlerinde bazı masraflarla karşılaşabilirsiniz. Taşıt kredisi dosya masrafı da ortalama olarak kredi tutarının binde beşi oranındadır. Sürpriz yaşamamak için, ekstradan ödeyeceğiniz tutarları hesaplatmak yerinde olacaktır.

Bankaların hangi araçlara, ne tutarda ve şartlarda kredi verdiği araştırmalıdır. Örneğin İş Bankası; ikinci el, binek otomobil veya hafif ticari araç alırken kredi sağlar. Akbank, ikinci el taşıt kredisi kullanırken kasko ve rehin zorunluluğu aramaz. Ancak gerçek kişilere ferdi kaza sigortası uygular.

Taşıt kredisi tahsis şartları kullanacağınız bankaya göre farklılıklar taşıyabilir. Bu nedenle araştırmayı iyi yapmak lehinize olacaktır.

Yeni eklenen ilanlar