Sigortası olmayanlar Taşıt kredisi kullanabilir mi?

Bankaların imkanlarından hangi koşullarla faydalanacağınız bankadan bankaya değişen özellikler gösterir. Sigortalı olmak, bankalara yapılacak taşıt kredisi taleplerinin olumlu değerlendirilmesinde büyük önem taşır.

Taşıt kredisi başvuru süreci

Taşıt kredisi başvuru süreci hemen hemen bütün bankalarda benzerlik gösteriyor. Bankalar sıfır km araçlar ve ikinci el otomobiller için oto kredisi vermeyi amaçlıyor. Ancak aynı zamanda verilen kredilerin düzenli ödemelerle geri dönmesini fazlasıyla önemsiyor. Değerlendirme sürecinde bankaların tutumu farklılaşsa da bu farklılıkların çok derin olduğunu söylemek mümkün değil. Akbank, Garanti Bankası veya İş Bankası, temelde kredi notu üzerinden ön fikir sahibi oluyor. Akbank kredi notu geçerli olan birinin kefaletini isteyebiliyor veya Garanti Bankası, başvuru esnasında istenilen evrakların arasında gelir beyanı detayına öncelik tanıyor.

Yine de bazı uygulamalar değişmiyor. Örneğin bankalar açısından taşıt kredisi talebinin olumlu değerlendirilmesi için, sigortalı bir iş sahibi olmak önem kazanıyor. Sigortalı bir işinizin yoksa, düzenli gelir kaynağınızın olması kriteri aranıyor. Adınıza tapulu olan kontratlı mülkler gelir sağlıyorsa, bu evraklar talep ediliyor.

Sigortası olmayanlar taşıt kredisi kullanabilir mi?

Bankaların kredi kullandırma tutumları içinde, sigortalı çalışılması önem taşıyor. Özellikle son altı aya bakılıyor ve sigortalı işin varlığı düzenli gelirin göstergesi oluyor. Ancak bankalar yine de sigortalı çalışan olmayan müşterisinin araç kredisi başvurularını da değerlendiriyor. İpotek karşılıklı kredi kullandırarak  gelen talebe alternatif çözüm sunuluyor. Araç kredisi talebinde bulunan kişi kendi adına tapulu bir mal beyan edebiliyor ve buna bankanın ipotek koymasına imkan tanıyorsa, banka da kredi imkanı sunabiliyor. Burada bankaların tutumları, bakış açıları önem taşıyor. Bazı bankalar için sigortalı iş gelir garantisi olarak kabul ediliyor. Bazı bankalar ise ipoteği bir teminat olarak kabul edebiliyor.

Otomobil kredisine yönelik banka tutumları

Taşıt kredisi alabilmek için başvuru evraklarının eksiksiz ve doğru olması gerekiyor. Bankalar kredileri kullandırmak için farklı alternatifler geliştiriyor ve prensiplerine esneklik katabiliyor. Bu esnek tutum daha çok otomobil kredisi kullanımını mümkün kılıyor. Sigortalı olmayan gerçek kişiye kredi kullandırma imkanı da bu esnek tutumdan ileri geliyor.

Bankalarla düzenli çalışma sağlanması, bankaların tutumunu pozitif yönde etkiliyor. Kredi sicili gibi birçok noktayı pozitif yönde değiştiren tek unsur gerçek veya tüzel kişilerin bankalarla düzenli çalışma alışkanlığı oluyor.

Yeni eklenen ilanlar