Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Pert araca taşıt kredisi çıkar mı?

Pert araç, ağır bir trafik kazasına karışan ve kullanılmaz nitelikte olan araçlara verilen terimdir. Hasar oranı yüzde 70’in üzerinde olan araçlara, sigorta şirketi tarafından aracın güncel fiyatı endekslenerek nakit ödeme yapılır ve plakaya pert hasar kayıtlıdır ibaresi işlenir. İkinci el bir araç alırken, sms ya da internet üzerinden yapacağınız hasar kayıt sorgulama işlemi ile almayı düşündüğünüz aracın pert veya hasar kayıt bilgilerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Hasar tespit tanımı

Pert hasar kayıtlı araçlar, sıfır km. araçlar ve muadillerine oranla ciddi bir fiyat avantajı taşıdığı için, ikinci el araç almak isteyenlerin ilgisini çekmektedir. İkinci el ve pert araçlarla ilgili yasal olarak bir takım çalışmalar yapılıyor olsa dahi, şu an için net bir mevzuat bulunmuyor. Ağır kusurlu araçlar oto sanayilerinde orjinal parçaları ile tamir edilerek hasarlı olarak tekrar satılıyor. Bu nedenle hangi aracın pert kayıtlı olup olmadığı da muallak hale geliyor.

Pert araçta ikinci el oto kredisi sıkıntılı

“Pert araca taşıt kredisi çıkar mı?” sorusu yasal olarak netlik kazanmayan bir durum. Bankalar, pert araç için ikinci el otomobil kredisi verebiliyor. Fakat süreç biraz sıkıntılı. Çünkü sigorta firmaları büyük olasılıkla perte çıkmış bir araca tekrar kasko yapmıyor veya kasko bedelinin çok daha üzerinde bir para karşılığı kasko hizmeti sunuyorlar. Durum böyle olunca, bankalar otomobil kredisi verebilmek için, sigorta firmalarından gelen bilgileri esas alıyorlar.

Her bankanın kendine ait ikinci el taşıt kredisi faiz oranları vardır. Akbank, ikinci el araç kredisi için 6 ile 48 ay arasında düşük faizli taşıt kredisi imkanı sunuyor. İş Bankası’nın verdiği, hem sıfır hem de ikinci el araçlarda uygun kefilsiz kredi imkanı, dikkat çeken finansal seçenekler arasında yer alıyor.

Aracı satın alırken edineceğiniz noter tasdikli “satış ferdi sözleşmesi” ve araç ruhsatı ile ikinci el taşıt kredisi başvurusu yapılır. Bankalar masraf indirimi ve taşıt kredisi dosya masrafı konusunda detaylı bilgileri müşterisine sunar. Müşteri, kredi şartları konusunda bilgilendirildikten sonra, 12 ila 60 ay vadeli geri ödeme planı dahilinde, kendine en uygun taşıt kredisi seçeneğine karar verir.

Pert araç satarken sorun çıkarır mı?

Pert kaydı olan araçlar her ne kadar ikinci el taşıt kredisi ile alınabilse de, satarken araç sahiplerini son derece sıkıntılı bir süreç bekliyor. Aracınızı ortalama değerinin çok daha altında bir fiyat ile satmaya kalksanız dahi, sonuç beklediğiniz gibi olmayacaktır. Pek çok kişi alacağı aracın orijinal kondisyonunda olmasına önem veriyor. Bu nedenle, ikinci el otomobil kredisi ile aldığınız pert kayıtlı bir aracı, normal değerinin oldukça altında ve uzun bir bekleme sürecinin ardından satabileceğinizi göz ardı etmemelisiniz.

Yeni eklenen ilanlar