Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Kaç yaşa kadar otomobiller taşıt kredisi ile alınabilir?

İkinci el taşıt kredilerinde bankaların dikkat ettiği hususlardan biri de otomobilin yaşıdır. Yaş sınırları bankalar arasında farklılık gösterdiği için, taşıt kredisi imkanı sunan bankaların kampanya detaylarını inceleyerek kendiniz için en uygun kredi fırsatını bulabilirsiniz.

Taşıt Kredilerinde Yaş Sınırı

İkinci el otomobil kredisi almak isteyenlerin en çok merak ettikleri konuların başında “Kaç yaşa kadar otomobiller taşıt kredisi ile alınabilir?” sorusudur. Bu konuda “5 – 7 – 10 yaşa kadar gibi” çeşitli görüşler olsa da, bankalar bu konuya bir açıklık getirmiş durumdalar.

Her banka ikinci el otomobiller konusunda, taşıt kredisi kampanyası hazırlarken, bir yaş sınırı uygulaması koymaktadır. Bu sınır bankadan bankaya farklılıklar gösterebilir.

Hangi Banka Kaç Yaşa Kadar Kredi Veriyor?

Örneğin Denizbank, ikinci el taşıt kredilerinde binek araçlarda bu sınırı 5 yaşında tutarken, ticari araçlarda 3 yaşına kadar indirmiştir. İkinci el taşıt kredilerinde kasko ve rehin zorunluluğunu kaldıran Akbank’ta da bu sınır binek araçlar için 5 yaştır. TEB de taşıt kredisi başvurularında otomobil yaşını 5 olarak belirlemiştir. Garanti Bankası bu konuda büyük bir adım atarak yaş sınırını 10’a kadar yükseltmiştir ve kefil talep etmemektedir.

Ne Kadar Peşinat Ödemek Gerekiyor?

İkinci el otomobil kredisi başvurularında bir diğer önemli konu da, bankaların genel olarak araç bedelinin yüzde 60’ına kadar kredi verdiğidir. Faiz oranları, vade süresi gibi diğer kampanya özellikleri, bankalar arasında değişiklikler gösterebilmektedir. 48 aya kadar uzanan taksit tutarları ile geliri taksit bedellerine yetmeyenler için, önemli bir açık kapanmış olsa da, taşıt kredileri için halen genel olarak yüzde 30 oranında peşinat ödeme zorunluluğu devam etmektedir. Mesela 100 bin TL tutarında bir otomobil için taşıt kredisi almak istiyorsunuz. 50 bin TL veya daha üzerindeki otomobiller için ilk 50 bin TL’ye yüzde 30, kalan tutar için yüzde 50 oranında bir peşinat ödemeniz gerekmektedir. Bu durumda 100 bin TL tutarındaki aracın ilk 50 bin TL’lik bölümü için 15 bin TL, kalan 50 bin TL’lik bölümü için de 25 bin TL ödemelisiniz. Bunun anlamı 100 bin TL’lik otomobil satın almak istiyor ve bunun için taşıt kredisi başvurusunda bulunmak istiyorsanız, 40 bin TL bedeli peşin olarak ödemeniz, borcun kalan 60 bin TL tutarındaki kısmını ise kredi ile tamamlamanız gerektiğidir.

Ancak tüm bilgiler bankaların güncellenen kampanya şartlarına göre, zaman içinde değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle kredi için başvuracağınız zaman yaş sınırları, faiz oranları, alınabilecek kredi miktarı gibi bilgileri yeniden kontrol etmeniz gerekmektedir.

Yeni eklenen ilanlar