İkinci elde taşıt kredisi mi, ihtiyaç kredisi mi?

İkinci el otomobil almak isteyenler için farklı kredi seçenekleri mevcuttur. “İkinci elde taşıt kredisi mi, ihtiyaç kredisi mi?” sorusu, herkes tarafından çokça merak edilen sorular arasında yer alır. İki kredi türünün de artılarını ve eksilerini değerlendirmeniz yararınıza olacaktır.

İkinci El Otomobil Kredileri

Bankalar, ikinci el araba sahibi olmak isteyen müşterilerine uygun fırsatlar sunmaktadır. Düşük faizli kredi, dosya masraf indirimi ve makul ödeme planlarıyla ihtiyacınıza özel arabalara sahip olabilirsiniz.

İkinci el otomobil almak isteyenlere, bankaların iki tür kredi seçeneği bulunmaktadır. Farklı avantajlar sunan bu iki krediyi de karşılaştırıp ” İkinci elde taşıt kredisi mi, ihtiyaç kredisi mi? ” sizin için daha uygun bunu öğrenebilirsiniz.

Taşıt Kredisi Kullanarak Otomobil Alma Şansı

Bankalar, ikinci el otomobil almak isteyenlere birbirinden farklı vade, faiz oranı ve araba yaşları için ikinci el taşıt kredisi sağlamaktadır. Bankalarca ikinci el taşıt kredisi için verilecek olan tutar, araç bedelinin en fazla yüzde 70’i kadar olabilmektedir. Alacağınız araç, kredi süresince banka tarafından rehin edilir. Bankaya olan borcunuz bitmeden bu rehin kalkmaz.

Taşıt kredilerinin en fazla vadesi 48 ay yani dört yıldır. Kredi bedelinin binde 5’i oranınca taşıt kredisi dosya masrafı alınabilir. Ayrıca bankalar kefilsiz veya kefilli olarak oto kredisi verebilir. İkinci el araçlarda kredi yaş sınırı bulunmaktadır ve bu sınır bankaların inisiyatifine göre değişir. Genellikle en fazla 5 yaşında olan araçlara ikinci el otomobil kredisi sağlanırken, bu süre bazı bankalarca 10 yaşa kadar uzatılmıştır.

Bankalar ayrıca farklı vade süreleri için, değişik kredi yaş sınırları da koyabilmektedir. Örneğin Garanti Bankası, ikinci el taşıt kredisi kampanyası ile araç yaşı en fazla 10 olan ikinci el otomobillere de kredi vermektedir.

İhtiyaç Kredileri Hangi Kolaylıkları Sağlar?

İkinci el otomobil almak için, kredi notu sorgulaması sonucunda gelir durumunuza göre, bankanızın sizi verebileceği miktar ölçüsünde ihtiyaç kredisi de kullanabilirsiniz. İhtiyaç kredilerinin en fazla vadesi 36 ay yani 3 yıldır. İhtiyaç kredisinde ikinci el taşıt kredisinde olduğu gibi araç yaşına ve cinsine bakılmaz ve almak istediğiniz ikinci el aracınız kredi süresince rehin alınmaz. İkinci el oto kredilerinde olduğu gibi yüzde 30’luk bir peşinata da gerek yoktur. Almak istediğiniz araba tutarınca ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Ayrıca bankalar ikinci el araç kredilerinde araçlara kasko zorunluluğu getirmesine rağmen, ihtiyaç kredisinde böyle bir zorunluluk yoktur.

Mevcut kampanyalar içerisinden İş Bankası, Denizbank, Akbank ve TEB gibi bankaların ihtiyaç kredilerindeki faiz oranlarını inceleyebilir ve taşıt kredileriyle karşılaştırabilirsiniz.

Yeni eklenen ilanlar