İkinci elde peşinatsız taşıt kredisi ile araç alınabilir mi?

İkinci el araçlar için kredilendirme oranları, bankadan bankaya farklılık gösteriyor ancak bankalar peşinatsız kredi kullandırmıyor. Bankanıza başvurarak kredi oranları konusunda bilgi alabilirsiniz.

BDDK’dan kredilere sınırlandırma

İkinci el taşıt kredisi alımında peşinatsız kredi mümkün olmamaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) taşıt kredilerinde, peşinatsız araç kredisi alımına sınırlama getirerek kredi oranlarında değişiklik yapmıştır. Buna göre, sıfır km. araçlar ya da ikinci el otomobiller için kredi tutarı, aracın fatura değerine göre farklılık göstermektedir. 50.000 TL ve altında fatura değeri olan araçlar için, kredi tutarının aracın değerine oranı yüzde 70’i aşamamaktadır. 50.000 TL’nin üzerinde değeri olan araçlarda ise bu oran, 50.000 TL için yüzde 70, aracın değerinin 50.000’i aşan kısmı için ise yüzde 50 olarak uygulanmaktadır.

Kredilendirmede kasko değeri esas alınır

İkinci el araçlarda kasko değeri baz alınarak taşıtın değeri tespit edilir. İkinci el otomobil kredisi, kasko değerine göre farklılık gösterebilir. Garanti Bankası 50.000 TL ve altında fatura değeri olan araçlar için, kredi tutarını taşıt değerinin yüzde 70’i olarak belirliyor. Denizbank, kasko değeri 50.000 TL’ye kadar olan araçlar için yüzde 70, 50.000 TL’yi aşan bölümü için ise yüzde 50 oranında kredilendirme yapıyor. Akbank, TEB ve İş Bankası da ikinci el taşıt kredisi veren diğer bankalar arasında yer alıyor. Bankalara başvurarak taşıt kredisi şartları, kampanyalar, ikinci el taşıt kredisi faiz oranları ve ikinci el oto kredisi için kredilendirme oranları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Otomobilin yaşına göre banka kredileri farklılık gösteriyor

İkinci el aracın yaşına göre de taşıt kredisi faiz oranları farklılık gösterebiliyor. Bazı bankalar 5 yaşına kadar kredi kullandırırken, bazı bankalar 8 yaşa kadar araç kredisi kullandırıyor. Bununla birlikte otomobilin yaşına göre de kredi tutarı ve vade oranları değişebiliyor.

İkinci el araçlar için taşıt kredisi başvurusu yaparken aracın tamamına kredi alamayacağınızı ve peşinatsız kredinin mümkün olmadığını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bankaların sitelerinde bulunan taşıt kredisi hesaplama araçlarını kullanarak ikinci el otomobil kredisi oranları, aylık ödeyeceğiniz taksit tutarı ve banka faiz oranları hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca ikinci el taşıt kredisi dosya masrafı, masraf indirimi ve ikinci el taşıt kredisi kampanyaları ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. Bütçenize en uygun taşıt kredisi için sorgulama yapabilir, ikinci el araçlarda düşük faizli taşıt kredisi araştırması yapabilirsiniz.

İkinci el taşıt kredisi nasıl çekilir?

İkinci el taşıt kredisi başvuru işlemi için gerekli belgelerle birlikte en yakın banka şubesine gidebilirsiniz. Bankalar kredi notu sorgulama işlemi sonrasında araba kredisi başvurunuza onay veriyor. Bütçenize en uygun taşıt kredisi ile hayalini kurduğunuz otomobili alabilirsiniz.

Yeni eklenen ilanlar