İkinci el taşıt kredisinde kasko zorunlu mudur?

İkinci el araç kredilerinde bankalar tarafından belirlenen ve müşterilerce yerine getirilmesi gereken bazı yükümlülük ve şartlar bulunmaktadır. İkinci el araba almak isteyenlerin merak ettiği “İkinci el taşıt kredisinde kasko zorunlu mudur?” sorusu önemli detaylardan biridir.

İkinci el taşıt kredi imkânları

TEB, İş Bankası, Garanti Bankası ve Denizbank gibi birçok banka, ikinci el otomobil almak isteyen kişilere avantajlı kredi fırsatları sağlamaktadır. Satın almak istediğiniz araç bedelinin yüzde 70’ine varan düşük faizli ve cazip ödeme koşullarındaki taşıt kredileriyle, dilediğiniz otomobile hemen sahip olabilirsiniz.

Kredi başvurusunda bulunmadan önce bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bir bankadan diğerine değişebilen şartlar olsa da, bankalar sizlerden genel kriterleri sağlamanızı beklemektedir. Öncelikle satın almak istediğiniz ikinci el aracın yaşı çok önemlidir. Bankaların büyük çoğunluğu 5 yaşına kadar ikinci el taşıt kredisi sağlarken, bu süre Garanti Bankası gibi bazı bankalarda 10 yıla kadar uzatılmıştır. O yüzden kredi başvurusunda bulunmadan önce, araç yaşınızın uygunluğunu test etmelisiniz. Eğer satın alacağınız ikinci el aracın yaşı, belirlenen aralıklardaysa başvurunuzu yapabilirsiniz.

Hangi belgeler gereklidir?

Kredi başvurusunda yaş kriterini sağladıktan sonra, aşağıda belirtilen belgelerle birlikte bir bankaya giderek taşıt kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

  • Aracın ruhsat fotokopisi (eğer satış gerçekleşmişse noter satış onayı)
  • Maaş bordrosu (veya gelir beyanı)
  • Serbest meslek sahibi iseniz bağlı olduğunuz meslek kuruluşundan alınan üyelik belgesi
  • İkametgâh belgesi veya sizin üzerinize en geç iki ay öncesine ait telefon, su veya muadili faturalar

İkinci el otomobil kredisi başvurunuzu tamamladıktan sonra bankalar; kredi notunuz, yaşınız, gelir seviyeniz, sigortalılık süreniz ve mevcut borç durumunuza göre en kısa zamanda olumlu ya da olumsuz bir karar vermektedir.

Taşıt kredisinde kasko zorunluluğu

İkinci el otomobil almak isteyenler için “ İkinci el taşıt kredisinde kasko zorunlu mudur? “ sorusunun cevabı, çokça merak edilen bir konudur. Bankaların büyük çoğunluğu, ikinci el taşıt kredilerinde kasko sigortası yapılmasını istemektedir. Ayrıca kasko sigortasını sizin tercihinize bırakmayabilir ve bankaların belirlemiş olduğu kasko sigortasını yapmak zorunda kalabilirsiniz. Ancak bazı bankalarda ise böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Bu bankalar içerisinden size en uygun olanı belirleyebilir ve ikinci el otomobil kredisini kullanabilirsiniz.

Yeni eklenen ilanlar