Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

İkinci el taşıt kredisinde hayat sigortası zorunlu mu?

Bankalardan ikinci el taşıt kredisi alırken dosya masrafı içinde sigorta ücretlerini de görürsünüz. Peki sigorta yaptırmak zorunlu mudur?

İkinci el taşıt kredisi alınırken neden hayat sigortası yapılıyor?

Bankalar kredi verirken kredinin geri ödemesini alabilmeyi öncelikli tutar. Başvuru sırasında istenen belgeler de geri ödeme gücünüzü değerlendirmek için kullanılır. Kağıt üzerinde görünen verilerin dışında borçlunun başına iş görememezliğine neden olacak herhangi bir kaza, hastalık ya da ölüm gelmesi durumunda banka alacağını riske atmamak için sigorta yoluna gider.

İkinci el taşıt kredisinde hayat sigortası yasal olarak bir zorunluluk değildir. Sigorta tamamen bankanın kendi inisiyatifindedir ama yukarıda bahsedilen sebeplerden ötürü, çoğu banka sigorta yapılmasını bir koşul olarak sunmaktadır.

Hayat sigortasını yaptırmama hakkınız var mı?

4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un 5. maddesine dayanarak bankanıza bir dilekçe yazabilir, reddedilmesi halinde Tüketici Mahkemesi’ne başvurabilirsiniz.

Ayrıca bankaların sigorta yapma yetkileri yoktur sadece süreç içerisinde anlaşmalı oldukları sigorta şirketine aracı olurlar. Dilerseniz kendi sigorta şirketinizi seçebileceğinizi de unutmayınız.

İkinci el taşıt kredisi alırken yapılan hayat sigortasının koşulları nelerdir?

Kredi alırken yapılan hayat sigortalarında, primler borçlu tarafından ödenir ve yıllık olarak hesaplanır. Kredinizin geri ödeme süresi 1 yıldan fazlaysa, poliçeniz her sene otomatik olarak yenilenir ve prim miktarı aylık kredi borcunuza ilave edilir. Kredi ödemelerinizin bitmesiyle sigortanızın süresi de bitse de, borcunuz bittikten sonra sigortanızı kontrol etmenizde ve yenilenmediğine emin olmanızda fayda var. Ölüm halinde banka borcunu sigorta şirketinden tahsil eder; ancak mirasçılar borcun kendilerine devri şartıyla, sigorta miktarını sigortadan kendi üstlerine almayı talep edebilir. Sigorta miktarı kalan kredi borcu miktarından fazlaysa, kalan miktar sigorta şirketi tarafından mirasçılara ödenir.

İkinci el taşıt kredisinde hangi banka hayat sigortası istiyor?

Çoğu banka kredi alırken size sigorta yaptırmayı gerekli tutar. Örneğin Garanti Bankası, İş Bankası, Finansbank, Denizbank, Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası, Halk Bankası ve Ziraat Bankası kredi alırken hayat sigortası isterken; Akbank ferdi kaza sigortası istiyor; ING Bank ise sigorta şartı aramıyor. Tabii bu bankaların durumları zaman içinde değişiklik gösterebilir.

 

Yeni eklenen ilanlar