Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

İkinci el taşıt kredisinde araç rehin alınır mı?

İkinci el araba almak isteyenlerinin kafasında “İkinci el taşıt kredisinde araç rehin alınır mı?” sorusu önemli bir yer işgal etmektedir. Kredi süresince otomobil satışının mümkün olup olmadığı da yine merak edilen bir konudur. Bu yüzden ikinci el kredi başvurusunda bulunmadan önce, detayları iyi bir şekilde öğrenmek lehinize olacaktır.

İkinci El Taşıt Kredileri

Denizbank, Akbank, TEB, Garanti ve İş Bankası gibi bankalar makul ödeme koşulları, düşük faiz oranları, dosya masraf indirimi ve almak istediğiniz otomobil fiyatının yüzde 70’ine varan kredi seçenekleriyle ikinci el araç kredisi kampanyaları yapmaktadır. Taşıt kredisi faiz oranları bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca, ikinci el taşıt kredisi başvurusunda, aranan şartlar da değişebilmektedir.

Aracınıza Rehin Konulur mu?

Bankaların size sunmuş olduğu ikinci el taşıt kredisi olanaklarından istifade edebilmeniz için ise bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Bankalar ikinci el oto kredisi verirken, birbirinden farklı şartları göz önünde bulundurur. Taşıt kredisi başvurusu yaptığınızda; gelir durumunuz, kredi notunuz, sigortalılık süreniz ve mevcut borç durumunuz detaylıca incelenir. Bu incelemeler sonucunda istihbaratları olumlu değerlendirilen müşterilerin satın almak istedikleri otomobillerin kaç yaşında olduğuna bakılır. Genellikle en fazla 5 yaşında olan araçlara ikinci el otomobil kredisi sağlanırken, bu süre bazı bankalarca 10 yaşa kadar uzatılmıştır. Bazı bankalar farklı vade süreleri için ise değişik kredi yaş sınırları da koyabilmektedir.

İkinci el otomobil almak isteyenler için “İkinci el taşıt kredisinde araç rehin alınır mı?” sorusunun cevabı çok önemlidir. Alacağınız araç kredi sürecince birçok banka tarafından rehin edilir. Bankaya olan borcunuz bitmeden bu rehin kalkmaz. Araç ruhsatı üzerine bankalarca rehin konulur. Ancak bazı bankalarda rehin zorunluluğu bulunmamaktadır.

Rehinli Araçlar Satılabilir mi?

Rehinli araçlarınız üç şartla satılabilmektedir. Birincisi bankaya olan borcunuzu kapatarak araba üzerindeki rehini kaldırabilirsiniz. İkinci durum ise aracınızı satın alacak müşteri sizin bankaya olan borcunuzu üstlenerek krediye devam etmesi yani krediyi devralmasıdır. Ancak bu seçeneğe bankalar karar vermektedir. Aracı satın alan kişinin istihbaratına göre olumlu ya da olumsuz olarak kredi devir işlemine cevap verilmektedir. Eğer aracı satan kişinin kredi puanı sizden düşükse, bu işlem mümkün olmamaktadır. Arabayı rehinli halde satabilmenizin son şartı ise aracınızı satın almak isteyen kişi bankaya olan borcunuzu ödeyebilir. Bu olay karşılıklı güven ortamının sağlanması sonucu oluşur.

Yeni eklenen ilanlar