İkinci el Taşıt Kredisi almak için kefil gerekir mi?

İkinci el taşıt kredisi için bankalar tarafından sunulan faiz oranları ve aranan şartlar farklılık gösterebiliyor. Bankalar, ikinci el taşıt kredisi için genellikle kefil koşulu aramamakla birlikte, araç rehni, kasko gibi koşullar zorunlu tutulabiliyor.

Bankalar tarafından verilen taşıt kredileri, ikinci el araçlar için aracın yaşına göre de değişiklik arz edebiliyor. Bankalar, genellikle 5 yaşından büyük ikinci el araçlar için ek şartlar arayabiliyor. Bankadan bankaya değişebilen bu durumda, 5 yaşından küçük araçlar için genellikle büyük farklılıklar bulunmuyor.

İkinci el taşıt kredisi almak için kefil gerekir mi?

Bankalar, ikinci el taşıt kredisi verirken, müşterinin sahip olduğu gelir ve gayrimenkuller gibi durumları göz önünde bulunduruyor. Müşterinin sağladığı şartlara göre, bazı bankalar araç rehini isteyebildiği gibi, bazı bankalar müşterinin koşullarından bağımsız olarak rehin istiyor. Bankalar, ikinci el taşıt kredisi almak isteyen müşterilerden genellikle kefil talep etmediği gibi, müşterinin genel şartları sağlayamaması durumunda, teminat için kefil istenebiliyor.

Rehinsiz ikinci el taşıt kredisi veren bankalar

İş Bankası, sıfır km. taşıt kredisi almak isteyenler için, araç rehni şartını zorunlu kıldığı gibi, ikinci el taşıt kredisi almak isteyenler için kefil şartı istemiyor. Dolayısıyla tüketiciler, banka tarafından belirlenen gelir koşullarını sağlamaları durumunda, kefil göstermeden ikinci el taşıt kredisi alabiliyor.

Akbank ise kefil, rehin ve kasko zorunluluğu bulunmayan bankalar arasında yer alıyor. Düzenlediği kampanya ile aradığı şartları azaltan Akbank, ikinci el taşıt kredisi almak isteyenler için kasko yaptırmayı zorunlu kılmadığı gibi, araç için rehin ya da kefil şartı da sunmuyor.

ING Bank, 5 yaşından büyük olan araçlar için ikinci el taşıt kredisi veren bankalar arasında yer alıyor. ING Bank ikinci el taşıt kredisi almak isteyenlerden 8 yaşına kadar ikinci el araçlarda, kefil zorunluluğunu aramıyor.
Garanti Bankası da, 5 yaşından büyük olan araçlar için taşıt kredisi veriyor. 5 yaşa kadar olan araçlar ile 5-10 yaş arasındaki araçlar için ikinci el taşıt kredisi veren Garanti Bankası’nın şartları, aracın yaşına göre farklılık gösteriyor. Ancak banka, kredi almak isteyen müşterilerinden kefil talep etmiyor.

İkinci el taşıt kredisi şartları, tıpkı bireysel kredi ve ihtiyaç kredisi gibi, müşterinin sahip olduğu gelir kaynakları ile bankanın politikalarına göre değişebiliyor.

Yeni eklenen ilanlar