Tasit.com Yardım Hatti

0212 321 69 34

Ücretsiz İşyeri Üyesi OlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Aracınızı alan kişi taşıt kredisi ile alıyorsa dikkat etmeniz gerekenler

İkinci el arabanızı bazen karşınızdaki kişi peşin olarak alamayıp banka kredisiyle satın almak isteyebilir. Böyle bir durumda dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar olacaktır.

İkinci El Otomobil Kredisi Nedir?

Bankalar düşük faiz, uygun ödeme koşulları ve dosya masraf indirimi gibi avantajlı seçenekleriyle , ikinci el araba sahibi olmak isteyen müşterilerine uygun fırsatlar sunmaktadır. Araç yaşı en fazla 10 olmak kaydıyla 48 ay vadeye varan ödeme planlarıyla Denizbank, Akbank, Garanti Bankası, TEB ve İş Bankası gibi bankalar ikinci el araç kredisi hizmeti sağlamaktadır. Araç yaşı bankadan bankaya değişkenlik gösterebilmektedir.

Taşıt Kredisinde Peşinat Şartı

Taşıt kredisi kullanan kişinin öncelikli olarak belli bir miktar peşinatı olması gerekmektedir. Araç bedelinin 50.000 TL’ye kadar olan kısmında yüzde 30, 50.000 TL üzerinde olan tutarı için ise yüzde 50 peşinat şartı aranmaktadır. Örneğin, 100.000 TL tutarındaki ikinci el bir otomobil alınmak istediğinde 50.000 TL’nin yüzde 30’u olan 15.000 TL ve geriye kalan 50.000 TL’nin yüzde 50’si olan 25.000 TL olmak üzere toplamda 40.000 TL peşinatın olması gerekmektedir. Araç tutarından geriye kalan 60.000 TL için taşıt kredisi için kullanılabilir.

İkinci el otomobilinizi almak isteyenler, bankaların sağlamış olduğu bu krediyi kullanmış olabilir. Böyle bir durumda, yani aracınızı alan kişi taşıt kredisi ile alıyorsa bazı noktalara dikkat etmelisiniz.

Taşıt Kredisi Oto Alım-Satım İşleri Nasıl Oluyor?

İkinci el aracınıza talip olan kişi eğer taşıt kredisi ile alacaksa, öncelikli olarak araç satın alan kişi bankaya taşıt kredisi başvurusunda bulunur. Birçok banka aşağıdaki evrakların hazırlanmasını ister.

  • Ücretli çalışan iseniz bordro veya gelir yazısı
  • Emekli iseniz emekli belgesi
  • Şahıs şirketi sahibi iseniz firma belgeleri
  • Sermaye şirketi ortağı iseniz firma belgeleri
  • Kira geliri sahibi iseniz kira belgeleri
  • Faiz geliri sahibi iseniz hesap cüzdanı
  • Çiftçi iseniz çiftçi belgesi
  • İkinci el araç alımı için 0 -10 yaşa kadar olan araçlarda noterden geçici ruhsat (Bankadan bankaya araç yaşı değişkenlik gösterebilmektedir.)

Bu evrakların tesliminden sonra banka tarafından istihbaratı olumlu değerlendirilen kişi kredi kullanmaya hak kazanır. Ancak bankalar, parayı kesinlikle alıcının hesabına yatırmamaktadır. Noter satış onayını gördükten sonra parayı satıcının hesabına aktarmaktadır.

Paranızı Almadan Noter Satış Onayı Vermek Sakıncalı mı?

Paranızın tamamını almadığınız halde aracınızı noterde devredecek olmanız bir şüphe uyandırabilir. Fakat korkulacak bir durum söz konusu değildir. Banka, alıcı tarafından araç satan kişiye yani size ulaştırılmak üzere bir detaylı dosya hazırlar. Bu dosyada merak ettiğiniz tüm önemli bilgiler mevcuttur. Ayrıca bununla yetinmeyip bankaya gidebilir ya da arayarak kredi ve müşteri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Noter satışı gerçekleştikten sonra onay belgesiyle birlikte bankaya giderek paranızı alabilirsiniz.

Yeni eklenen ilanlar